Opera’dan yeni nesil tarayıcı: Opera One farklı bir tarayıcı deneyimi vadediyor

Yazılım Nis 25, 2023 Yorum Yok
Opera, amiral gemisi tarayıcısının yerini alacak olan Opera One isimli yeni bir tarayıcı piyasaya sürdü. Norveç merkezli şirket, bu yeni tarayıcının kendisini “yapay zeka tabanlı üretken bir geleceğe” Amade hale getirecek ögelere sahip olduğunu söyledi. Geliştirici önizlemesi olarak kullanıma sunulan Opera One’ın Temel özelliği, “Tab Islands” adı verilen yeni bir sekme gruplama konsepti olarak ön plana çıkıyor.

Opera One, Yapay zeka ve sekme gruplama ile öne çıkıyor

Tab Islands özelliği Yapay zekayı kullanarak sekmeleri içeriğe nazaran otomatik olarak gruplandırmaya yarıyor. Örneğin, akşam yemeği için yerler arıyorsanız, farklı menülere ve pozisyonlara sahip sekmeler bir ortaya getirilecek. Bir sıra Google dokümanı üzerinde çalışıyorsanız, bunlar da Birlikte gruplandırılıyor. Tıpkı halde Örneğin DH forum üzerinden apansız Çok sekmede sıcak fırsatlar arıyorsanız Tekrar bu sekmeler Küme halinde tutulacak. Açıkçası bu Küme özelliği hayli kullanışlı duruyor.

 

Oluşturulan her Küme sekmesi tık tıklama ile genişletilip daraltılabiliyor. Gerçek sekme kümesini bulmanıza Yardımcı olabilecek, daraltılmış adalar için kullanışlı bir araç ipucu özelliği de sunuluyor. Opera Eser yöneticisi Joanna Czajka, bu yeni yaklaşımın “akışınızı bozmadan sekmelerinizi bağlamsal kümeler halinde düzenlemenin doğal bir yolu” olduğunu söyledi. Şirket, Opera One’ın GPU aracılığıyla farklı karmaşık web animasyonlarını meselesiz bir biçimde oluşturmaya Yardımcı olan Multithreaded Compositor kullandığını da kelamlarına ekledi. Czajka, bunun sekme adası ve yine tasarlanmış bir adres çubuğu üzere diğer istikbal özelliklerle daha yeterli performansa Yardımcı olduğunu belirtiyor.

Yeni tarayıcı için Yapay zeka merkezli özellikler açısından Opera Fazla Çok detay vermedi. Fakat Mart ayında amiral gemisi tarayıcısına getirdiği ChatGPT ve ChatSonic entegrasyonlarının varsayılan olarak Opera One’da da bulunduğunu belirtelim. Opera One’ın ayrıyeten 2023 içerisinde anne tarayıcının yerini alacağını ve kendi Yapay zeka motorunun da kullanıma sokulacağını belirtelim. Opera One’ı indirmek için buradaki ilişkiyi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir