OpenAI geri adım attı; ChatGPT, İtalya’ya geri döndü

Yazılım Nis 29, 2023 Yorum Yok
İtalya’nın data muhafaza otoritesi GPDP, Türlü kapalılık ve bilgi güvenliği eksiklikleri nedeniyle Mart ayının sonunda tanınan Yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi yasaklama kararı almıştı. ChatGPT’nin gerisindeki firma olan OpenAI, İtalyan düzenleyiciyi mutlu etmek için Gerekli değişiklikleri uyguladığını belirterek hizmeti erişime tekrar açtı.

OpenAI Gerekli düzenlemeleri yaptı

OpenAI tarafından sağlanan bir açıklamada “ChatGPT, İtalya’daki kullanıcılarımız tarafından yine kullanılabilir. Onları tekrar ağırlamaktan heyecan duyuyoruz ve mahremiyetlerini müdafaaya kararlıyız.” OpenAI, İtalyan bilgi müdafaa otoritesinin AI yazılımı üzerindeki yasağı kaldırmak için 30 Nisan’a kadar yerine getirilmesini istediği bir sıra şartı yerine getirdiğini söyledi.

Değişiklikler ortasında AB vatandaşlarının Avrupa’nın genel Bilgi Müdafaa Yönetmeliği (GDPR) kapsamında ferdî datalarını kaldırmak için gönderebilecekleri yeni bir form bulunuyor. Ayrıyeten kayıt sırasında kullanıcıların yaşlarını doğrulayan bir araç da kullanıma alındı. Bununla Birlikte OpenAI, ferdî verileri nasıl topladığını özetleyen bir makaleyi de yayına aldı.

Şimdiye kadar, bu değişikliklerin hiçbiri ChatGPT’nin İtalya’daki işleyişini Kıymetli ölçüde değiştirecek üzere görünmüyor. Lakin OpenAI’ın Öbür zorluklarla karşılaşacağı neredeyse kesin. İspanya, Kanada ve diğer ülkeler, Aka lisan modelinde eğitim bilgilerinin nasıl toplandığı ve bu modelin kullanıcılar için hangi bilgileri ürettiği de iç olmak üzere uygulama hakkında soruşturma açtı yahut açmayı düşünüyor. Öte yandan Avrupa Birliği, OpenAI üzere şirketlerin araştırmalarını düzenleyecek Yapay Zeka Yasası üzerinde çalışıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir