Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım
  4. »
  5. Nvidia ve Microsoft’tan devasa yapay zeka süper bilgisayarı ortaklığı

Nvidia ve Microsoft’tan devasa yapay zeka süper bilgisayarı ortaklığı

admin admin -
11 0
Kısa bir müddet Evvel Nvidia, Yapay zekaya (AI) odaklanan “devasa” bir bulut bilgisayar oluşturmak için Microsoft ile Amel birliği yaptığını duyurdu. Kurulacak olan muhteşem bilgisayar Microsoft’un Azure platformunda barındırılacak.

Derin öğrenme ve Aka lisan modelleri üzere uygulamalar için on binlerce üst seviye Nvidia GPU kullanılacağı bildiriliyor. Şirketler, yeni muhteşem bilgisayarı dünyadaki en kuvvetli AI üstün bilgisayarlarından biri yapmayı hedefliyor.

Nvidia ile Microsoft’tan Fazla yıllı ortaklık

Oluşturulacak olan platformda Nvidia’nın Ekim ayında piyasaya sürdüğü, dünyanın tartışmasız en kuvvetli GPU’su olan Hopper H100‘ün binlerce ünitesine sahip olacak. Nvidia ayrıyeten ikinci en kuvvetli GPU’su olan A100’den de Yine binlercesini suramda kullanacak. Bu donanımlar Quantum-2 InfiniBand File platformunu kullanacak ve sunucular arasında saniyede 400 gigabit bilgi transfer suratlarına ulaşılacak.

Microsoft ile Amel birliğinin bir kesimi olarak Nvidia, Yapay zekadaki ilerlemeleri yahut metin, kod, imaj, görüntü yahut ses oluşturabilen kendi kendine öğrenen algoritmaları araştırmak için Azure sanal makine örneklemlerini kullanacağını söylüyor. (OpenAI’ın GPT-3 yahut DALL-E 2 gibi) Bu ortada Microsoft, Yapay zeka eğitim Amel yükleri sırasında bilgi süreç gücünü ve hafıza kullanımını azaltmayı amaçlayan DeepSpeed ​​kitaplığını yeni Nvidia donanımı için optimize edecek.

Şirketler, yeni harika bilgisayarın ne Vakit Amade olacağına dair detay vermedi, lakin duyurunun “çok yıllı bir Amel birliğinin” başlangıcı olduğunu belirtti. Bulut bilgisayarın kapasitesinin Vakit içinde artması da beklenen üzere görünüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın