NFT nedir, nasıl yapılır?

Yazılım Şub 10, 2023 Yorum Yok

NFT’ler şu anda dijital sanat ve koleksiyon dünyasını kasıp kavuruyor. Tıpkı dünya çapındaki herkesin Bitcoin’in Nakit ünitesine dijital Cevap olduğuna inandığı üzere, NFT’ler artık koleksiyonlara dijital Cevap olarak sunuluyor. NFT’lerin bedeli milyonlarca liraya kadar yükselebiliyor ve bu varlıklar sayesinde hayatları değişen insanların sayısı bir oldukça fazla. NFT’lerle ilgileniyorsanız ve NFT nedir, nasıl alınır ve satılır? üzere NFT hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız yanlışsız yerdesiniz.

NFT nedir ❓

NFT ne demek basitçe açıklamak gerekirse; NFT, bir blokzinciri aracılığıyla simgeleştirilmiş varlıklardır. NFT açılımı Non Fungible Token olup, Türkçe’de Değiştirilemez Belirteç (token) manasına gelir. 

NFT’leri diğer belirteçlerden ayıran eşsiz tanımlama kodları ve meta datalar atanır. NFT’ler para, kripto paralar yahut öbür NFT’lerle takas edilebilir ve pahası piyasa yahut sahibine nazaran değişir. Kimi beşerler NFT için milyonlar öderken, kimileri kıymetsiz olduğunu düşünebilir.

Kripto para üniteleri de belirteçlerdir lakin Temel fark; tıpkı blokzincirinden iki kripto Nakit ünitesinin birbirinin yerine geçebilmesi, kullanılabilmesidir. Tıpkı blokzincirinden iki NFT birebir görünebilir lakin birbirlerinin yerine kullanılamazlar.

NFT’ler aslında anne akımda tanınan olmadan Fazla Evvel oluşturuldu. Satılan birinci NFT, Kevin McKoy tarafından 2014 yılında bir blockchain üzerinde tasarlanıp simgeleştirilen, akabinde 2021’de Ethereum ile satılan Quantum.

NFT’ler, mülkiyetin nasıl aktarılacağını, süreçlerin onaylanma formüllerinin ve uygulamaların inançlı transferlerinin nasıl gerçekleşeceğini belirleyen ERC-721 (Ethereum Request for Comment #721) standardına nazaran oluşturulur. Sonra çıkan ERC-1155 standardı, birdenbire Çok değiştirilemez belirteçi Biricik bir contractta toplayarak süreç maliyetini düşürüyor.

NFT nasıl yapılır 🤔

NFT oluşturma, NFT basımını destekleyen bir NFT pazarında yahut kripto borsasında yapılabilir. Sıfırdan NFT oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1️⃣ Ne oluşturmak istediğinizi belirleyin

NFT’ler çoklukla bir dijital sanat yapıtına bağlıdır. Bu bir fotoğraf (fotoğraf), bir ses yapım (şarkı gibi) ve hatta kısa bir görüntü (animasyonlu GIF gibi) olabilir. Gaye tıpkı bir sanat galerisinde tablo satmak üzere satılabilecek eşsiz bir dijital medya modülü oluşturmaktır. NFT’ler Öbür hiçbir yerde bulunamayacak eşsiz bir şey olarak üreticisine değer sağlar. Sahibi olmadığınız fotoğraf, görüntüye ve sesten NFT oluşturmanın yasal sonuçları olabileceğini unutmayın.

2️⃣ Bir blok zinciri seçin

NFT’lerinizi saklayabileceğiniz birkaç blokzinciri var. Blokzinciri, NFT’nizin kalıcı olarak kaydını meblağ. İşte seçebileceğiniz birkaç blockchain 👇🏻

 • Ethereum: En tanınan NFT blokzinciri, binlerce NFT koleksiyonuna konut sahipliği yapan Ethereum’dur. Ethereum NFT’leri, NFT’nin meta datalarını Ethereum blokzincirinde saklayan ERC-721 standardı kullanılarak oluşturulur. Bu standart, tokenları değiş tokuş etmek ve satmak için gereken meta data, Emniyet ayrıntıları, sahip detaylarını içeren arayüzü tanımlar. Birden fazla NFT pazar yeri Ethereum NFT’lerinin oluşturulmasını takviyeler lakin NFT’ler Ethereum blokzincirine aktarılırken yüksek süreç fiyatları ile karşılaşılabilir.
 • Solana: Ethereum’dan sonra Solona gelir. Ethereum’a nazaran daha süratli, daha düşük maliyetli bir alternatiftir. Solana’da süreç fiyatı; 0.01 dolardan daha düşük olup, NFT’ler için desteklenen uygulamaların sayısı gitgide artmaktadır. Solona, PoS (Proof of State / Üleş Kanıtı) ve PoH (Proof of History / Tarih Kanıtı) konsensüs düzeneklerini kullanır ve Ethereum’dan Fazla daha yüksek süreç suratlarına sahiptir.
 • Flow: NFT’ler ve merkezi olmayan oyun uygulamaları için tasarlanmış Öbür bir PoS blok zinciridir ve tanınan NBA Top Shot NFT koleksiyonuna konut sahipliği yapar. diğer birçok spor franchise’ı, Flow blokzincirinde pazar yerleri kurarak burayı spor odaklı NFT oluşturma için tanınan bir yer haline getirdi.

3️⃣ NFT cüzdan kurulumu

Blokzincirini seçtiğinizde NFT’nizi saklamak için bu blokzincirini destekleyen bir dijital cüzdana gereksiniminiz olacaktır. Cüzdan oluşturmak için kripto cüzdan uygulamasını indirmeniz, kullanıcı ismi ve şifre oluşturmanız ve yedekleme maksadıyla Özel anahtarlarınızı ve kurtarma anahtarını çevrimdışı saklamalısınız. birden Fazla blokzincirini destekleyen birkaç tanınan cüzdan uygulaması vardır 🔽

 • MetaMask: MetaMask, Fazla Türlü kripto Nakit ünitelerinin yanı Dizi hem Ethereum hem de Solana blokzincirini destekleyen tanınan kripto cüzdandır. Telefona ve bilgisayara (tarayıcı uzantısı/eklentisi olarak) yüklenebiliyor.
 • Coinbase Wallet: Coinbase, ERC-721 NFT tokenlarının yanı Dizi Solana NFT koleksiyonlarını destekleyen dijital cüzdan sunuyor. MetaMask üzere telefona indirmek için taşınabilir uygulaması mevcut, bilgisayarda da kullanılabiliyor.
 • Ledger Live: NFT’nizi inançlı bir donanım cüzdanında saklamak istiyorsanız, Ledger Live hem Ethereum hem de Solana NFT’leri destekliyor.

4️⃣ Bir NFT platformu seçin

Sürekli büyüyen NFT platformları listesi, NFT oluşturmanıza müsaade verir fakat en düzgünleri NFT’leri listelemek ve satmak için tam hizmet sunan pazar yeri sunar. İşte en tanınan NFT platformlarından birkaçı 👇

 • OpenSea: En tanınan NFT platformu OpenSea’dir. 2017’den bu yana 20 milyar doları aşan süreç hacmi ve 2 milyondan Çok NFT koleksiyonuyla OpenSea, Ethereum ve Solana tabanlı NFT’ler için en güzel platformdur.
 • Solanart: Solana tabanlı NFT platformu olan Solanart, akıcı kullanıcı arayüzü ve satma süreci için Yalın uygulama süreciyle en tanınan Solana NFT koleksiyonlarından kimilerine mesken sahipliği yapıyor.
 • Kripto borsaları: Binance Exchange üzere birkaç kripto borsası NFT oluşturmayı takviyeler. NFT’nizi direkt platform üzerinde oluşturabilir, blokzincirini seçebilir ve direkt NFT’yi satabilirsiniz.

5️⃣ NFT’nizi oluşturun

Platformu seçtikten sonra NFT oluşturmak epey kolaydır. OpenSea’de NFT oluşturma adımları:

 1. Cüzdanınızı bağlayın
 2. Create seçeneğini seçin
 3. Medya belgenizi yükleyin
 4. NFT’nizi isimlendirin ve İzah girin.
 5. Blokzincirinizi seçin.
 6. Create’e dokunun.
 7. Yüklemenin akabinde NFT’niz oluşturulacak.

6️⃣ Satılık NFT’yi listeleyin

Çoğu NFT platformu satılık NFT’yi fiyatsız olarak listelemize müsaade verir. NFT’niz oluşturulduktan sonra cüzdanınıza girin, “sell” butonuna dokunun ve listelemek istediğiniz fiyatı ve ne kadar müddet satışta kalacağını seçin. Satış ayrıntılarını girdikten sonra listeleme oluşturabilirsiniz. Bu süreçte işlem fiyatı çıkartan birkaç imzalama süreci gerekiyor. Solona’da süreç fiyatı 0.01 doların altında olup, Ethereum’da Fazla daha değerliye mâl olabiliyor.

En yeterli 6 NFT yapma sitesi 🔗

Fiyatsız NFT yapmakiçin mükemmel siteler mevcut. alaka alanınıza giren NFT’lere ve tercih ettiğiniz kripto Nakit ünitesine nazaran değerlendirebileceğiniz en güzel NFT yapma siteleri 👇🏻

1. Enjin

Enjin Marketplace, başlangıçta oyunculara ve içerik üreticilere sanal eserleri yönetme, satma ve takas etme yetkisi veren merkezi olmayan bir platformdu. Artık blockchain varlıklarını keşfedebileceğiniz ve takas edebileceğiniz bir platforma dönüştü. Temelde artık halka Aleni olan Ethereum blokzincirinin Özel bir versiyonu olan JumpNet’i kullanarak Enjin’de NFT’leri kolay kolay satabilirsiniz. Oyun öğelerini ve koleksiyon öğelerini kolaylıkla listelemek ve satın almak için Enjin Wallet’ı kullanabilirsiniz.

Enjin’in kendi tokenı var; ENJ. NFT sattığınızda ENJ alıyorsunuz. Enjin Coin (ENJ), Enjin platformunda oluşturulan blockchain varlıklarının pahasını direkt desteklemek için kullanılan ERC-20 standardını Temel alıyor. Enjin ayrıyeten, öbür platformlara nazaran bir avantaj olan NFT satışı için rastgele bir süreç fiyatı almıyor.

2. Rarible

Rarible şu anda en tanınan NFT platformlarından biri. Blockchain’de dijital koleksiyon öğeleri ve NFT’leri inançlı bir halde oluşturmak, satmak yahut toplamak için topluluğa ilişkin bir pazar yeri. Rarible platformunda neredeyse her türlü dijital sanat, görüntü, fotoğraf, oyun, Meydan ismi, mem, koleksiyon ve müzik satın alınabilir, satabilir yahut NFT yapabilirsiniz. Pazarda alım satım yapmak için Rarible’ın kendi tokenını (ERC-20 RARI) kullanıyorsunuz. Platformda etkin olursanız, RARi ile ödüllendiriliyorsunuz. Kendi NFT’nizi fiyatsız olarak satışa çıkarabiliyorsunuz. Rarible, ortalarında Adobe, Taco Bell, NASADAQ’nun da olduğu Değerli şirketlerle Amel birliği içinde.

3. Binance NFT marketplace

Binance NFT marketplace, her cinsten dijital sanat yapıtı ve koleksiyon eserinin yer aldığı bir pazar yeri. Binance blockchain altyapısı ve topluluğu tarafından desteklenen Binance NFT marketplace, kullanıcıların NFT yapma ve alıp satması için en yüksek likidite platformunu sağlıyor. Platform, NFT’ler oluşturmak ve takas etmek için sanatkarları, üreticileri ve meraklıları Biricik bir platformda bir ortaya getiriyor. NFT basmak, satmak, Teklif vermek ve satın almak için kullanabileceğiniz BNB, BUSD ve ETH’yi destekliyor.

4. Forge

Forge, toplanabilir kartlar, üç boyutlu sanal figürler, dijital sanat yapıtları üzere dijital varlıkların Blockchain teknolojisi kullanılarak NFT’lere dönüştürülmesine Yardımcı olan bir NFT basım hizmeti sağlayıcısı. Forge, sanat NFT’leri yerine oyun NFT’leri oluşturmak ve basmak isteyenler için daha uygun. Forge’un kendi otonom blokzinciri yoktur. Bununla birlikte, NFT platformu üç anne blok zincirini takviyeler: Ethereum, Polygon ve Binance Smart Chain (BSC).

5. SuperRare

SuperRare, dijital yaratıcılar için bir pazar yeri. Sanat NFT’leri yapıyorsanız tam size nazaran. Ethereum ağını kullanarak dünyanın en güzel sanatkarlarından sanat yapıtları, görüntüler ve üç boyutlu fotoğraflar iç olmak üzere NFT’ler satın alıp satabilirsiniz. SuperRare, Ethereum blokzincirine dayanan RARE’ı kullanıyor Rarible üzere SuperRare ile oluşturduğunuz NFT’leri de OpenSea’de satabiliyorsunuz.

6. Proton Mint

Proton Mint, NFT yapma ve NFC satışı için muhtemelen en ucuz web sitesi. Proton Mint’in en Aka avantajlarından biri de; basım için rastgele bir süreç fiyatı almaması. Ayrıyeten, birinci NFT’nizi fiyatsız olarak basabiliyorsunuz ve sonraki NFT’leri basmak da epeyce ekonomik. Web sitesi ayrıyeten NFT oluşturmayı süratli ve kolay hale getiren kullanıcı dostu arayüze sahip. Proton Mint NFT pazar yeri, BSC, Ethereum ve Stellar iç olmak üzere bir sıra farklı blokzincirini destekliyor Ayrıyeten, NFT’lere yatırım yapmak istiyorsanız, Proton mükemmel dijital varlıklar bulabileceğiniz farklı bir pazar yeri.

NFT satışı nasıl yapılır 💲

NFT satmak sandığınız kadar güç değil. İster NFT’leri toplayan bir koleksiyoncu olun isterseniz de NFT yapan biri olan dijital varlıklarınızı kolay bir halde NFT pazar yerlerinde satabilirsiniz. 5 adımda NFT nasıl satılır görelim:

1️⃣ Bir platform seçin

NFT satma seyahatiniz bir platform seçmekle başlayacak. OpenSea üzere online NFT pazar yerleri, Shopify üzere direkt tüketiciye platformlar iç olmak üzere Çeşitli seçenekler mevcut. Sattığınız NFT çeşidine ve kriptografik varlığın alım satımıyla ilgili fiyatlara bağlı olarak size Müsait NFT pazar yerini seçin. NFT satış süreçlerinin gerçekleştiği tanınan pazarlar ve NFT satıcılarına neler sunduklarına bir bakalım:

 • OpenSea: Kripto sanatı, oyun öğeleri ve Özel dijital koleksiyon eserleri iç olmak üzere NFT’lerin alım satımı için dünyanın en Aka dijital pazarıdır.
 • Rarible: NFT sahiplerinin dijital varlıklarını satışa çıkarabilecekleri bir Öbür dijital pazar yeri. Platform, müzik, sanat, görüntü ve Meydan isimleri iç olmak üzere farklı kategorilerde Fazla Çeşitli tokenları kabul ediyor.
 • Binance NFT Pazar Yeri: Dünyanın en Aka kripto Nakit borsalarından biri olan Binance’ın kendi NFT pazarı. Binance NFT platformu, sanat, spor, koleksiyon, cümbüş ve oyun iç olmak üzere Çeşitli farklı kategorilerden değiştirilemeyen tokenlar satmanıza İmkan tanıyor.
 • Shopify: Tanınan e-ticaret platformu Shopify, NFT satışına müsaade veren yerler ortasında. Shopify, bir pazar yeri değil; NFT sahiplerinin dijital varlıklarını direkt müşteriye satmalarına müsaade veriyor.

2️⃣ Kripto cüzdan oluşturun

NFT’nizi satmak için bir kripto Nakit cüzdanına sahip olmanız gerekir. NFT satışlarını destekleyen en tanınan cüzdanlar MetaMask, Trust Wallet ve Coinbase Wallet‘tır.

MetaMask, NFT’lerinizi satın almak, satmak yahut takas etmek için Ethereum blok zincirine bağlanmanıza İmkan tanır. Bir taşınabilir cüzdan arıyorsanız, Trust Wallet kusursuz bir seçenektir. NFT alım satımını dayanaklar ve tokenlarınızı inançlı bir cüzdanda saklamanıza müsaade verir. nihayet olarak, Coinbase Wallet, kullanıcıların genel blockchain adreslerini kullanmak yerine kullanıcı isimleriyle NFT gönderip almalarına İmkan tanıyor.

3️⃣ NFT için fiyat belirleyin

İdeal olarak, gaye fiyatınız misal tokenlerin nihayet 30 gün içindeki ortalama bedeline yakın olmalıdır. Birtakım değiştirilemez tokenlar, fiyatlarını artıracak eşsiz özelliklere sahiptir. Örneğin; tanınan Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunda “lazer gözler” özelliğine sahip maymunların oranı %1’den azdır. NFT’nizde Fazla Nadir görülen bir özellik varsa ortalamanın üzerine fiyat verebilirsiniz. NFT alanında prestij kazanmış ve takipçisi olan biriyseniz, varlıklarınız için daha yüksek fiyat talep edebilirsiniz. Lakin, satış geçmişi olmayan yeni bir satıcıysanız ortalama bir fiyat verip yavaş yavaş yükselmek en güzelidir.

4️⃣ NFT’yi listeleyin

NFT’niz için bir fiyat belirledikten sonra, bir liste kaydı oluşturmanız gerekiyor. NFT platformunuza giriş yapın ve Create’e tıklayın (bir pazaryeri kullanıyorsanız). Akabinde, varlığınızın arzına bağlı olarak Biricik yahut aniden Fazla koleksiyon ortasından seçim yapın. Daha sonra NFT’niz için bir başlık ve İzah girmeniz gerekecek. Dijital varlığınızla ilgili bir başlık yazın. Oluşturmak istediğiniz listeleme tipini seçin. OpenSea üzere pazar yerlerinde listeleme için iki seçeneğiniz vardır: Satılık ve Aleni arttırma. NFT’nizi sabit bir fiyata satmak istiyorsanız On Sale seçeneğini tercih edin. Auction seçeneğinde, NFT’niz için en az bir fiyat belirliyorsunuz. Akabinde, en yüksek teklifi verenin dijital varlığınızı satın alacağı bir Aleni artırma gerçekleşiyor.

5️⃣ Teklifi kabul edin

NFT’nizi listeledikten sonra, potansiyel alıcılardan gelen tekliflere dikkat edin. Birçok platform, biri listenize Teklif verdiğinde sizi bilgilendirir fakat teklifleri kaçırmamak için nizamlı olarak Denetim etmenizde fayda var. Sabit bir fiyat belirlediyseniz ve birisi bu fiyat karşılığında NFT’nizi almaya karar verirse, bu genel satış olarak kabul edilir. Bu durumda, dijital varlığınızın satıldığına ve hesabınıza kripto paranın yatırıldığına dair bir İkaz alırsınız.

Ancak bu bir Aleni artırmaysa, NFT’nize verilen farklı tekliflerle ilgili bildirimler alırsınız. ek olarak, alıcılar, değiştirilemez tokanlar satın almak için belli bir sayı önerdikleri Özel teklifler gönderebilirler. Teklifler kimi en az belirlediğiniz fiyattan daha düşük olabiliyor; dikkat etmenizde fayda var.

NFT örnekleri 📷

NFT’nin en hoş örneğin; cryptokitties. Cryptokitties, 2017’de satışa çıkarılan, Ethereum blokzincirinde eşsiz kimliklere sahip kedilerin dijital temsilleri. Her kedicik eşsiz ve farklı fiyattan satılıyor. Piyasaya sürülmelerinden sonraki birkaç hafta içinde bu kediler, onları satın almak, beslemek için 20 milyon dolar pahasında ether harcayan bir hayran kitlesi oluşturdu. Hatta birtakım meraklılar 100.000 dolardan Çok Nakit harcadı.

Başlarda NFT pazarının birçoklarını dijital sanat ve koleksiyon öğeleri oluşturuyordu fakat vakitle çeşitlendi. misal teşkil etmesi açısından tanınan NFT pazarı OpenSea’nin NFT kategorisine bir bakalım:

 • Fotoğrafçılık: Fotoğrafçılar çalışmalarını NFT olarak satabilir, büsbütün yahut kısmen sahiplik sunabilir. Platformda kullanıcıların birkaç satıcıyla Birlikte oluşturduğu şahane fotoğraflardan oluşan koleksiyonlara rastlayabilirsiniz.
 • Spor: Ünlülere ve atlet kişiliklere dayalı dijital sanat koleksiyonları
 • Takas kartları: Simgeleştirilmiş dijital takas kartları – Kimileri koleksiyon eseridir, kimileri da oyunlarda takas edilebilir.
 • Araçlar: Üyeliği temsil edebilen yahut avantajların kilidini açabilen NFT’ler
 • Sanal dünyalar: Avatar giyilebilir aygıtlardan dijital mülkiyete kadar sanal dünya NFT’leri
 • Sanat: Pikselden soyut sanata kadar her şeyi içeren genel NFT kategorisi
 • Toplanabilir: Bored Ape Yacht Club, Crypto Punks ve Pudgy Panda gibi
 • Alan adları: Web siteniz için Meydan isimlerinin sahipliğini temsil eden NFT’ler
 • Müzik: Sanatkarların simgeleştirdikleri müzikler

En değerli NFT’ler 😮

NFT Fiyat
The Merge 91.8 milyon dolar
Everydays: The First 5000 Days 69.3 milyon dolar
Clock 52.8 milyon dolar
HUMAN ONE 28.95 milyon dolar
CryptoPunk #5822 23.7 milyon dolar
CryptoPunk #7523 11.75 milyon dolar
TPunk #3442 10.5 milyon dolar
CryptoPunk #4156 10.26 milyon dolar
CryptoPunk #5577 7.7 milyon dolar
CryptoPunk #3100  7.58 milyon dolar
CryptoPunk #7804   7.57 milyon dolar

1️⃣ Merge

Merge, 28.000’den Çok koleksiyoner tarafından satın alınan NFT. Merge, Murat Pak’ın bir projesi. Kimileri bunun bir Küme insan olduğunu, kimileri ise Biricik bir şahıs olduğunu söylüyor. The Merge, Aralık 2021’de 48 saatte satıldı. Merge, ”mass” ismi verilen kesimlere (birimlere) satıldı. Satış sırasında yaklaşık 28.893 koleksiyoncuya 295.417 adet satıldı.

2️⃣ Everydays: The First 5000 Days

Everydays: The First 5000 Days, tek bir kişinin aldığı en kıymetli NFT. Kamu ortasında Beeple olarak bilinen Mike Winkelmann tarafından oluşturulan The First 5000 Days, Mike’ın mesleğinde Vakit içinde çizdiği 5000 farklı fotoğraftan oluşan bir dijital sanat. NFT, 2021’de Christie’de satıldı. Christie, Sir Joshua Reynolds ve Leonardo Da Vinci’nin dünyanın en âlâ sanat yapıtlarından kimilerini satmasıyla ünlüdür. Fotoğrafların tamamı bilgisayarda çizilmemiş; elle çizilmiş çalışmalar da derlemeye iç edilmiş. Derlemede Jeff Bezos’un fotoğrafları, homofobik klişeler, rap yıldızları, ak sarayda Donald Trump ve daha fazlası yer alıyor. Bu NFT’nin sahibi; Vignesh Sundaresan (Metakovan) ve NFT’nin bütün haklarına sahip. NFT, meta data deposunda gösteriliyor.

3️⃣ Clock

Clock, Julian Assange’ın hapishanesi için canlı hesap makinesi. Clock, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın mahpusta geçirdiği günleri sayan gerçek vakitli bir zamanlayıcı. Julian Assange, ABD hükümetinin bilgisayarlarına bilgisayar korsanlığı hücumları yapmaktan Nisan 2019’dan bu yana 175 Yıl mahpus cezasını çekiyor. Satış meblağının %100’ü Wau Holland Vakfı’na gitti. Vakıf, Assange’ı savunmak için çalışıyor. NFT, The Merge’in yaratıcısı/yaratıcıları olan Pak tarafından oluşturuldu. Clock, AssangeDAO’ya 16.953 ETH karşılığında satıldı.

4️⃣ HUMAN ONE

HUMAN ONE, dijital ve fizikî sanatı birleştiren bir NFT. Beeple’dan bir Öbür kıymetli NFT daha! Human One, sanal ve somut bileşenlerin bir birleşimi. Birebir anda nasıl hem dijital hem de fizikî olduğunu açıklayalım. HUMAN ONE, vakitle gelişecek olan bir astronotun sanat yapıtını Daimi olarak sergilemek için tasarlanmış. Beeple (Mike Winkelmann) HUMAN ONE’a uzaktan erişime sahip ve NFT’de değişiklikler yapmaya devam ediyor. Bunun fizikî tarafı, NFT’nin şeffaf bir cam kutu içinde gösterilmesi. Bu NFT, 9 Kasım 2021’de Christie’de Web3 alanında tanınmış bir İsim olan Ryan Zurrer’e satıldı.

5️⃣ CryptoPunk #5822

CryptoPunk, en değerli CryptoPunk NFT’si. Crypto Punk, larva laboratuvarlarının bir projesi. İsmine nazaran en kıymetli CryptoPunk NFT olma rekorunu elinde tutuyor. Bu NFT’nin satıcısı bilinmiyor ancak alıcısı; Deepak Thapliyal. NFT, 12 Şubat 2022’de 8 bin ETH’den satıldı. Deepak, NFT’nin birinci alıcısı değil, ismi açıklanmayan bir şahıs satıştan beş Yıl Evvel NFT’yi 1641 dolara satın aldı.

NFT satın alma nasıl gerçekleşir?

NFT nasıl alınır diye merak ediyorsanız NFT basıldıktan sonra, sahibi kendi seçtiği bir NFT pazar yeri platformunda satışa çıkarabilir, Öbür biriyle takas edebilir yahut fiyatsız olarak verebilir. Nifty Gateway ve NBA Top Shot üzere kimi NFT pazar yerleri, NFT ödemeleri için kredi kartını kabul eder. Fakat birçok NFT pazar yerinde NFT almak için kripto paranızın olması gerekir.

Herhangi bir platformda NFT satın almak için bir kripto cüzdanınızın olması gerekir. Kripto cüzdanı, NFT satın alındıktan sonra NFT’nizin anahtarlarının saklanacağı yerdir. Bu cüzdanlar çevrimiçi yahut çevrimdışı olarak saklanabilir. Daha inançlı kabul edildiğinden ekseriyetle soğuk cüzdanlar önerilir. NFT basıldığında, satın alındığında yahut NFT’nin var sahibi tarafından size aktarıldığında cüzdanınızda görünür.

Elbette, NFT’niz bir sanat yapıtıysa, fizikî kopyalarını yazdırabilir yahut dijital manzarayı saklayabilirsiniz. Lakin, sahip olduğunuz NFT sadece belirteç kimliğidir. Laf konusu mülkiyet hakları contract üzerinde belirtilmedikçe imajın yahut Özgün manzaranın haklarına sahip olmazsınız.

NFT’lerin popülaritesinin patlamasından bu yana geçen Yıl durum daha da karmaşık hale geldi. Maymun fotoğrafları on milyonlarca dolara satıldı, NFT projelerinin hacklenmesine ait onlarca haber çıktı. Pekala, şu anda Çabucak her dalda karşımıza çıkan NFT’ler nedir? NFT yapma ve satma/satın alma süreçleri nasıl gerçekleşiyor? En değerli NFT fotoğraf hangisi? NFT’ler hakkında bütün merak edilenler bu yazıda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir