Ordu için geliştirilen Duvar Arkası Radar deprem bölgesinde kullanılıyor

Genel Şub 10, 2023 Yorum Yok
Akdeniz, Güneydoğu ve şark Anadolu bölgelerinde 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde Türkiye yaralarını sarmaya devam ediyor. Bölgede gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetlerinde ise savunma Sanayi teknolojilerinin de faal bir halde kullanıldığı görülüyor.

Türkiye’deki savunma Sanayi şirketleri TSK için geliştirdiği eserleri zelzele bölgesine yönlendirmiş durumda. Ankara merkezli STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’de bu firmalardan birisi. STM tarafından geliştirilen Duvar Ardı Radar ya da kısaca DAR, yıkıntı altına bir canlının olup olmadığını tespit ediyor ve tam pozisyonunu gösteriyor.

DAR, birinci defa savunma endüstrisi dışında kullanıldı

Takımlar DAR’ın verdiği koordinatlarla 20’den fazla depremzedeye ulaşıldığını ve onların sağ bir halde kurtarıldığını Anlatım ediyor. STM tarafından bölgeye gönderilen tekniker Yusuf Güzel, DAR’ın birinci kere savunma endüstrisi dışında kullanıldığını söylüyor. Yapılan açıklamada DAR’ın gelişmiş radarı sayesinde metrelerce enkazın altında bile olsalar insanların soluk alıp verişi, el kol hareketleri tespit ediliyor.

STM’nin alandaki işçileri arama kurtarma takımları ile Birlikte çalıştığını söylüyor. Açıklananlara nazaran STM, Hatay’da iki takım olarak vazife alıyor. Bahis hakkında açıklamalar yapan Yusuf Güzel, “7 aylık bir bebeğin enkazdan çıkışına Şahit olduk. Bu Sevinç Tanım edilemez.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir