Midjourney v5 çıktı: İnanmayacaksınız ama bu haberdeki tüm görseller yapay zekaya ait

Yazılım Mar 19, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz günlerde Midjourney, kendi ismini taşıyan Yapay zeka üretme aracının 5. sürümünü beta olarak yayınladı. Twitter üzerinden yapılan duyuruda nihayet versiyonun Fazla daha gelişmiş görsel kalitesi, daha Türlü sonuçlar, daha geniş tarz yelpazesi, kusursuz dokular ve öbür iyileştirmelere sahip olduğu belirtildi. Bu telaffuzlar kağıt üzerinde anlaşılamayacak değere sahip diyebiliriz çünkü Midjourney v5 ile üretilen görseller sözün tam manasıyla “inanılmaz” bir düzeye ulaşmış durumda.

Midjourney’nin 5. sürümü yayınlandı

Midjourney, v4 sürümünde aslında şahane sonuçlar ortaya koysa da birçok Vakit eller ve gözler kısmında zorluk yaşıyordu. Bir görünüm resmi istediğinizde evet, sonuçlar harika lakin bir insan resmi istediğinizde eller ve Çehre kısmında Vakit vakit bozulmalar yaşanıyordu. Yeni sürüm de Yapay zeka artık Fazla daha gelişmiş durumda. Bu nedenle eller ve Çehre sınırları nihayet derece gerçekçi. Oluşturulan görseller o kadar gerçekçi ki birden fazla Vakit bunların şahane bir fotoğrafçı tarafından çekildiğini düşünüyorsunuz.

Fark Fazla büyük

Midjourney v5 ile AI sanat meraklıları da bölünmüş durumda. Lakin bu Fikir ayrılığı yeni sürümün Kötü olmasından değil, tersine Fazla başarılı olmasından kaynaklanıyor. Birtakım yorumcular yeni sürüm hakkında “korkutucu” ve “fazla mükemmel” sözlerini kullanırken öbürleri hayranlıklarını gizleyemedi. Evvelki sürümler ile nihayet sürüm ortasındaki farkı Çabucak alttaki görselden görebilirsiniz. Bu görselin üretilmesi için birebir istem kullanıldı: “CRT televizyon setinin yanında silahları olan kaslı bir barbar, sinematik, 8K, stüdyo aydınlatması”
Ürkütücü Öğe bir yana, V4 ile karşılaştırıldığında Midjourney v5’in kalitesi Değerli ölçüde artmış. Grafik dizayncı Julie Wieland bir müddettir Midjourney v4’ü (geçtiğimiz Kasım ayında yayınlandı) kullanıyor ve sürüm 5’in “inanılmaz derecede gerçekçi” Cilt dokularına sahip olduğunu söylüyor. Yansımalar, parlamalar ve gölgeler de iç olmak üzere ışık efektleri de Fazla daha âlâ. Tahminen de en kıymetlisi, Yapay zeka birden fazla Vakit doğal görünen eller ve gözler üretiyor. 
Midjourney v5, güya uzunca bir mühlet gözlüğünüzü takmayıp akabinde tekrar gözlüğünüzü takmışsınız üzere. Bununla Birlikte yeni sürüm doğal çözünürlüğü 512×512 pikselden 1024×1024 piksele yükseltti. ek olarak bu nedenle manzaraların oluşturulması evvelkine kıyasla biraz daha vakit alıyor. Midjourney, tıpkı Stable Diffusion ve DALL-E üzere manzara sentezleyiciler üzere çalışıyor ve milyonlarca insan üretimi sanat yapıtı üzerinde eğitilmiş bir Yapay zeka modeli kullanarak “istemler” ismi verilen metin açıklamalarına dayalı manzaralar üretiyor. Şayet denemek istiyorsanız buradaki Discord sunucularına giriş yaparak “istemler” üretebilirsiniz. Aşağıdaki galeriden ise Midjourney v5 tarafından üretilmiş görsellere göz atabilirsiniz.

 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir