NASA’nın AIM misyonu, batarya kaynaklı sorunlardan dolayı sona erdi

Genel Mar 19, 2023 Yorum Yok
NASA, kimi fosilleşmiş bulutlar olarak da bilinen gece parlayan bulutları incelemek için 2007’de AIM misyonunu başlattı. AIM Uzay aracı, gezegen yüzeyinin yaklaşık 600 metre üstünde bulunan rasat noktasından ilim insanları için kıymet biçilmez bilgiler topladı. Lakin yakın bir vakitte NASA, basın açıklamasında AIM misyonunu bitirdiğini açıkladı.

AIM Uzay aracı, artık bilinmezlikte süzülüyor

Başlangıçta iki yıllık bir misyon için 2007’de üretilen AIM Uzay aracı sayesinde toplanan bilgiler, insan kaynaklı iklim değişikliğinden kaynaklanan metan emisyonlarının gece vefatlarına neden olduğunu bulan yakın tarihli bir 2018 çalışması da iç olmak üzere 379 bilimsel çalışmaya yardımcı oldu. 

Ancak birinci olarak 2019’da başlayan batarya meseleleri NASA tarafından bir formda çözülse de yakın bir vakitte batarya sorunu yeniden yaşandı. Bu yüzden NASA, AIM misyonunu sona erdirdi. NASA’ya artık Karşılık vermeyen AIM için her ihtimale karşı AIM grubu, Uzay aracının yine başlayıp bir sinyal iletebilmesi durumunda AIM’in bağlantısını iki hafta boyunca izlemeye devam edecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir