Microsoft’un Activision Blizzard anlaşmasına bir itiraz da AB’den geliyor

Yazılım Oca 18, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Ocak ayında Microsoft, 68,7 milyar dolarlık devasa bir yatırımla tanınan oyun yayıncısı Activision Blizzard’ı satın alacağını duyurdu. Günümüzde Çeşitli ülkelerin düzenleyici kurumları tarafından incelenen mutabakat, Sony, Google ve Nvidia’nın akabinde yeni bir pürüzle karşılaşmış olabilir.

Avrupa Kurulu muahededen endişeli

Konuya yakın kaynaklara nazaran Avrupa Kurulu, FTC’ye (ABD Federal Ticaret Komisyonu) misal formda Activision Blizzard muahedesine itiraz etmeye hazırlanıyor. Microsoft’un ise bu dertleri gidermek ismine kurulla görüşmeler gerçekleştirdiği bildirilirken, kesin karar 11 Nisan tarihinde açıklanacak.

Hatırlayacak olursak yazılım devi, FTC’nin telaşları karşısında Call of Duty oyunları için Nintendo ve Valve ile 10 yıllık mutabakat imzaladığını açıkladı. Bu nedenle Microsoft, Avrupa Komitesi için de misal ödünlerde bulunabilir.

Bilindiği üzere Sony, diğer oyunların yanı Dizi Call of Duty’nin Xbox’a Özel hale getirilmesinden ve PlayStation kullanıcılarının tanınan imale erişemeyeceğinden telaşlı. Ayrıyeten kısa müddet önce düzenleyici kurumlara ve Sony’e ek olarak Nvidia ve Google, mutabakata itiraz eden isimler ortasına eklendi. İki şirket, Activision Blizzard satın alımının haksız avantaj sağlayacağını düşünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir