Microsoft ve AMD yapay zekâ işlemcisi geliştiriyor

Yazılım May 05, 2023 Yorum Yok
Microsoft’un geçtiğimiz ay Athena kod isimli bir Yapay zekâ yongası geliştirmek için kolları sıvadığı gündeme gelmişti. Microsoft’un bu hamleyi Biricik başına değil Nvidia’nın en Aka rakibi AMD ile yaptığı ortaya çıktı.

Microsoft ve AMD Amel birliği

Bugün Yapay zekâ yatırımlarında Nvidia en başı çekiyor çünkü en verimli hızlandırıcılara sahip ve uzun müddettir de piyasada Fazla geniş bir alıcı portföyü kuruştu. ChatGPT robotunun on binlerce Nvidia hızlandırıcısı kullandığı gündeme gelmişti. Bu da Nvidia hızlandırıcılarının sok meşakkati yaşamasına neden oluyor.

Microsoft kendisini bu bağımlılıktan kurtarmak için 1000 mühendisten oluşan bir yonga tasarım grubu kuruyor. Project Athena için Microsoft’un birinci etapta 2 milyar dolar yatırım yaptığı Anlatım edildi. Firma projeye Aka bir öncelik veriyor. Yonganın birinci prototipleri Amade ve testlere de başladı. Yapay zekâ rekabetinde Microsoft maliyetleri Değerli ölçüde kısmak niyetinde.

AMD’nin bu projede yüklü olarak finansal dayanak sunacağı ve yongaların tedariğinde Yardımcı olacağı belirtiliyor. Bilhassa bileşen tedariği ve üretim bantlarının ayrılması üzere bahisler AMD’de. Çünkü Microsoft’un yonga tasarımı ve üretimi konusunda kâfi deneyimi yok. Ayrıyeten gerekirse öteki firmalara da pazarlanacak. Athena yongasının en erken 2024 yılında piyasaya sürüleceği belirtildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir