Tim Cook cevapladı: Apple işten çıkarma yapacak mı?

Genel May 05, 2023 Yorum Yok
En yeni datalara nazaran teknoloji sanayisinde bulunan yüzlerce firma, 2022 ve 2023 yılında toplamda 300 binden Çok kişiyi işten çıkardı. Google, Meta, Microsoft ve Amazon bu devirlerde 60 binden fazla şahısla bağlarını kesti. Lakin Apple, bu kuvvetli ekonomik şartlarda dahi işten çıkarma yapmadı. CEO Tim Cook, rakiplerinin tam Tersine Apple’ın Aka işten çıkarmalar için planları olmadığını söyledi.

“Son çare” işten çıkarma

Tim Cook, işten çıkarmalar hakkında “Bunu son deva olarak görüyorum ve bu nedenle toplu işten çıkarmalar şu anda gündemimizde olan bir şey değil” dedi. Cook işten çıkarma mümkünlüğünü göz arkası etmedi lakin Apple’ın rastgele bir plan yapmadığını ve bu türlü bir atağın sırf “son çare” olacağını söyledi.

Bununla Birlikte CEO, Apple’ın maliyetleri düşürdüğünü ve işe alım suratını yavaşlattığını söyledi. Cook, “İşe alım konusunda nihayet derece ihtiyatlı davranmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullanırken tasarruf etmek için yeni yollar bulduklarının altını çiziyor. Pandemi periyodunda Apple dış birçok teknoloji firması Fazla yüksek ölçülerde işe alımlar yapmıştı. Apple ise rakiplerinin bilakis işe alımları daha az yükseltmişti. Hasebiyle içinde bulunulan makroekonomik şartlara karşı Apple’ın şu anda çalışanlarını işten çıkarmamak için daha düzgün bir pozisyonda olmasının bir nedeni de bu.

Bir öbür neden ise şirketin nihayet derece kârlı olmaya devam etmesi. Yılın ikinci mali çeyrek raporunu kısa bir müddet Evvel yayınlayan Apple, 94,8 milyar dolar gelir ve 24,1 milyar dolar net gelir elde etmeyi başardı. Apple’ın hem geliri hem de kârı yüzde 3 düşse de anne rakibi Samsung’un kârı yüzde 95 düşmüştü.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir