Microsoft, Sony’nin Activision anlaşmasını engellemek için yalan söylediğini belirtti

Yazılım Oca 29, 2023 Yorum Yok
Microsoft, Sony‘yi Activision Blizzard‘ı satın almasının onaylanması halinde Call of Duty‘yi PlayStation’da tutma taahhüdü konusunda AB düzenleyici kurumunu yanıltmakla suçladı. Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan’ın, rakip konsol firmasının niyetlerine ait tasalarını Anlatım etmek üzere bu hafta Rekabetten Mesul Avrupa Kurulu Üyesi Margrethe Vestager ile bir ortaya geldiği bildirildi.

Microsoft: Sony palavra söylüyor

Sony ile AB’nin düzenleyici kurumunun işvereni ortasında yapılan bu görüşmenin akabinde ise Microsoft’un irtibat sorumlusu Frank X. Shaw çarpıcı argümanlarda bulundu. Shaw’a nazaran Sony, AB’nin düzenleyicilerine Microsoft’un Call of Duty için Adalet Teklif etmeye yanaşmadığını Anlatım etmiş. Shaw, bu durumu “hiçbir şey gerçeklerden bu kadar uzakta olamaz” formunda Anlatım etti.

Shaw, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Microsoft’un Sony’ye zamanlama, içerik, özellikler, kalite, oynanabilirlik ve oyunun diğer bütün taraflarında Adalet sağlamak için 10 yıllık bir mutabakat teklif ettiğini belirtti. Öte yandan Microsoft’un yapmış olduğu teklifi bir kontrat, düzenleyiciler nezdinde bir muahede yahut Öbür bir yolla uygulamaya Amade olduğu söyleniyor.

Shaw, yaptığı açıklamalarda “Sony, konsol pazarının önderi ve PlayStation oyuncularını Call of Duty ekosisteminin dışında tutmak bizim Amel mantığımıza muhalif. Emelimiz, Call of Duty ve öteki oyunları – Minecraft’ta yaptığımız üzere – dünya çapında daha Çok beşere ulaştırmak ve böylelikle istedikleri yerde ve formda oynamalarını sağlamaktır.” ifadelerini kullanarak Microsoft’un niyetini sundu.

Anlaşma düzenleyicilerin incelemesine takılmış durumda

Microsoft’un Activision’ı 69 milyar dolara satın alacağını açıklaması oyun sanayisinin şimdiye kadarki en Aka mutabakatı niteliğinde. Fakat bu muahede Sony’nin şiddetli muhalefetiyle Bir arada Avrupa, ABD ve Birleşik Krallık düzenleyicilerinin incelemelerine takılmış durumda.

ABD Federal Ticaret Komitesi (FTC) kısa mühlet Evvel Microsoft’a, satın almayı engellemek hedefiyle dava açtı. FCC, Microsoft’un Activision’u satın alması halinde rakiplerinin baskı altına alacağı öne sürüldü. Düzenleyici kurumlar, Microsoft’un Sony’nin “yeri doldurulamaz” olarak isimlendirdiği Call of Duty serisinin sahipliğini elde etmesi halinde, PlayStation’ın rekabet etme yeteneğinin vuruş alacağını lisana getirdiler.

Microsoft, bu tasaları gidermek emeliyle kısa bir müddet Evvel Sony’ye her yeni Call of Duty oyununu Xbox’a geldiği gün PlayStation’da kullanılabilir hale getirmek için 10 yıllık, yasal olarak uygulanabilir bir kontrat Teklif ettiğini belirtildi. Öte yandan emsal bir davanın AB tarafından da yapılması bekleniyor. Microsoft ise bu yasal süreçte bütün telaşları gidermek zorunda kalacak. AB ve İngiltere nezdinde Kesin kararların Nisan ayında verilmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir