Microsoft, Sevgililer Günü’nde Internet Explorer’ı kalıcı olarak öldürüyor

Yazılım Şub 14, 2023 Yorum Yok
Yıllardır Internet Explorer‘ın vefatıyla ilgili bir sürü haber okuyormuşuz üzere geliyor olabilir lakin bu durumun sorumlusu Microsoft. Bunun nedeni ise yazılım devinin Internet Explorer tarayıcısını kademeli olarak kaldırmaya çalışması.

Bu kademeli yaklaşımın sonraki adımında ise Windows 10‘un belli sürümlerinde Internet Explorer’ı kalıcı olarak periyot dışı bırakma atılımı yapılıyor. Microsoft, Internet Explorer’ı öldüren güncellemeyi temelinde Aralık 2022’de yayınlayacaktı fakat sonrasında bunu bir Edge güncellemesi aracılığıyla yapacağını bildirdi.

Sevgililer Günü’nde Internet Explorer’a veda

Bu Microsoft Edge güncellemesi Sevgililer Günü’nde yani bugün, hem tüketici hem de ticari bütün aygıtlara tıpkı anda dağıtılacak ve bu değişikliğin Geri alınması Mümkün olmayacak. Bundan sonra, IE müşterileri “Internet Explorer’ın geleceği Microsoft Edge’de” başlıklı bir banner görecek ve IE tabanlı bir kullanım yapmak istediklerinde Edge tarayıcıya yönlendirilecek. IE’de bulunan bilgiler de Edge tarayıcıya taşınacak.

İşletmeler bazında Microsoft Edge ‘de Internet Explorer modu esasen bir müddettir kullanılıyordu ve bunu kullananlar güncellemeden etkilenmeyecek. Ancak, sistemlerinde IE kullanmaya devam eden şirketler bu güncellemeden Olumsuz etkilenebilir. Microsoft’un Edge tarayıcı yönlendirmesi bugünden itibaren geçerli olacak olsa da misyon Çubuğundaki simgeler üzere IE’ye yönelik görsel referansların önümüzdeki birkaç ay boyunca hayatımızda kalacağını söyleyelim. Bu eski kalıntılar da 13 Haziran 2023’te bir Windows Security “B” sürüm güncellemesiyle kaldırılacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir