Denizden hidrojen elde etmenin olağanüstü ve ucuz bir yolu bulundu

Genel Şub 14, 2023 Yorum Yok
Yeşil hidrojen üretimi sadece yenilenebilir güç ve Olumsuz atık olmadığından “yeşil” olarak nitelendirilebilir. RMIT University tarafından yapılan yeni bir çalışma, denizden yeşil hidrojen üretmekle kalmıyor tıpkı vakitte bunu atık üretmeden Fazla ucuz bir şekilde yapıyor.

Hidrojen üretimi sanıldığı kadar pak değil

Dünya çapındaki ülkeler, pak yakıtlar için devasa bir global pazar haline gelmesi beklenen bir pazarda yer edinmeye çalışırken, yeşil hidrojen üretimine yönelik araştırmalar şu anda süratli bir halde ilerliyor. Türkiye üzere denize ulaşımı kolay ve bol olan ülkelerin hidrojen gücünde kuvvetli potansiyeli bulunuyor. Öte yandan Yeniden Türkiye üzere tatlı su kaynağı az olan ülkelerin hidrojen üretimindeki Biricik devası de Yeniden deniz suyu oluyor.

Fakat deniz suyundan hidrojen elde etmek, tatlı su kaynaklarından elde etmekten daha güç. Çünkü aşılması gereken saflık, korozyon ve mikroorganizmalar bulunuyor. Bu sıkıntılar çözülse bile deniz suyundan hidrojen elde edildiğinde açığa zehirli klorür çıkmakta. Lakin, bu sıkıntılar aşılırsa fayda kısmı Fazla daha büyük. Deniz suyunu kullandığınızda sırf su kaynağınız parasız olmakla kalmaz, birebir vakitte toprağı beslemek için de kullanılabilir. Bu nedenle deniz suyundan yeşil hidrojen üreten elektroliz teknikleri üzerinde çalışan birçok grup var.

Yeni metot pak ve ucuz hidrojen üretimi sağlıyor

Avustralya, RMIT’deki ilim insanları klor üretmeden direkt deniz suyundan yüksek verimli, düşük maliyetli yeşil hidrojen üretimi için Aka potansiyele sahip yeni bir yaklaşımı duyurdular.

Projenin baş araştırmacısı Dr Nasir Mahmood, “Deniz suyunu kullanmanın önündeki en Aka mahzur, Yan Eser olarak üretilebilen klordur. Şayet bu sorunu çözmeden dünyanın hidrojen muhtaçlığını deniz suyunu kullanarak karşılayacak olsaydık, her Yıl yılda 240 milyon ton klor üretirdik ki bu da dünyanın klor muhtaçlığının üç ila dört katıdır. Fosil yakıtlardan üretilen hidrojeni, etrafımıza farklı bir biçimde ziyan verebilecek hidrojen üretimiyle değiştirmenin bir manası yok.”

Dr Nasir’e nazaran geliştirilen yeni metot sırf karbondioksiti atlamakla kalmıyor, birebir vakitte klor üretimi de yapmıyor. Yapılan deneylerde, geliştirilen yeni katalizörün harika bir verimlilik sergilediği ve klor oluşumunu büsbütün bastırdığı bulundu. Bununla Birlikte maliyet (1,40$/kg) de Aka oranda düşürüldü. Günün sonunda, araştırma grubu ölçeği büyütmek istiyor. Verimlilik seviyesi Aka ölçekte de sağlanabilirse denizden, atık üretmeden hidrojen toplamanın önü açılabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir