Microsoft, Rus özel şirketlerle çalışmaya devam edecek

Yazılım Nis 30, 2023 Yorum Yok
Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgalinin başlamasının akabinde Microsoft, eserlerinin Rusya’daki bütün yeni satışlarını durduracağını açıklamıştı. Bu bağlamda Xbox konsolları, Azure, Windows ve Microsoft 365 satışları büsbütün durdurulmuş, hizmetlerde kesintilere gidilmişti. Artık ise Microsoft aldığı kararları esnetiyor üzere görünüyor.

Microsoft kendisiyle çelişti

Microsoft, işgal sonrası aldığı kararın akabinde 400 çalışanını işten çıkararak Rusya’daki operasyonlarını da küçülttü. Yeni satışlar askıya alınırken Rus müşterilerle olan kontrat yükümlülüklerinin yerine getirileceği belirtildi. Sonuç olarak, yeni Rus müşterileri Windows 11 yahut Windows 10’u artık indiremediklerini bildirmeye başlamışlardı.

Fakat işler değişiyor. Rusya’nın en eski yayınevlerinden biri olan Kommersant’a nazaran Microsoft, müşterilerine lisanslarını yenilemeleri için bildirim göndermeye başladı. Bu atılım, daha Evvel Microsoft’un yaptığı açıklamalarla direkt çelişiyor. Aktarılanlara nazaran yaptırım altında olmayan ofislerin, şirketlerin ve hukukî kişiliklerin lisansları Rusya’da artık yenilenebilecek. Microsoft’un almış olduğu bu yeni karar Rusya’nın korsanı yasallaştırmasıyla alakalı görünüyor. Rusya kısa bir müddet Evvel batı teknolojisi ile oyun ve sinema üzere içeriklerin korsan satışını yasallaştırdı.

Sonuç olarak korsan yasası, hükümete patent sahibinin isteği olmadan varlıklara el koyma yetkisi veriyor. Yasa sırf Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin fikri mülkiyetlerini etkiliyor. Microsoft’a nazaran bu durum şirkete 125 milyon dolara mal oldu. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir