Rusya 2028’e kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nu destekleyecek

Genel Nis 30, 2023 Yorum Yok
Ukrayna’yı işgal etmesi sonrası batı ülkeleri tarafından birçok yaptırıma maruz kalan Rusya, bu durumun memleketler arası hukuka ters olduğunu belirterek 2024 sonrasında Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu (ISS) terk edeceğini açıklamıştı. ISS üyesi ülkeleri bir epey gerginliğe sokan bu durum, Rusya’nın kararı ile ertelendi.

ISS, 2028’e kadar Rusya tarafından desteklenecek

NASA, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir blog gönderisi ile Rusya’nın 2028’e kadar ISS’yi destekleyeceğini belirtti. Nasa’nın açıklaması ile Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun Rusya’ya olan gereksinimi bir müddet daha karşılanmış olacak. ABD, Japonya, Kanada ve Üye Avrupa ülkeleri, ISS’yi 2030’a kadar operasyonda bırakacaklarını belirttiler. Bu tarihten sonra istasyonun geleceği için ise şimdi konuşmak erken.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler Ukrayna’yı işgalin akabinde Rusya’ya yaptırımlar uyguladıktan sonra eski Roscosmos yöneticisi Dmitry Rogozin, Batılı meslektaşlarıyla çalışmayı durdurma tehdidinde bulunmuştu. Rogozin o Vakit “Uluslararası Uzay İstasyonu ve öteki projelerdeki ortaklar ortasındaki olağan ilgilerin tekrar tesis edilmesinin, yasadışı yaptırımların tam ve şartsız kaldırılmasıyla Mümkün olacağına inanıyorum” diyerek batıya sitemde bulunmuştu.

ABD Rusya’nın ayrılığı için hazırlanıyor

Roscosmos artık ortaklarıyla Amel birliğine devam etmeyi kabul etse de Ukrayna’nın işgali öncesinde Rusya ve ABD ortasındaki gerginlik artarken, NASA eski ortağının Uzay istasyonundan ayrılma muhtemelliğine karşı hazırlık yapmak zorunda kaldığı belirtiliyor. NASA ve ak Saray, teze nazaran, Rusya Birden bir formda programdan ayrılması halinde astronotları istasyondan çekmek ve uçan laboratuvarı Rus iticileri olmadan yörüngede tutmak için planlar hazırlıyor. Bu doğrultuda hükümetin, Boeing mühendisleri ile birlikte çalıştığı da gelen bilgiler ortasında. İSS’nin yazgısı ne olursa olsun Nasa ve öteki Uzay ajansları, 2028 sonrası Düşük Yörünge’den çekilmeyi ve Ay’a vazifeler düzenlemeyi düşünüyor. Bakalım Memleketler arası Uzay İstasyonu, 2030 sonrası yörüngede kalmaya devam edecek mi?

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir