Mosaic: 30 yıl önce tüm dünyayı değiştiren internet tarayıcısı

Genel Nis 30, 2023 Yorum Yok
Piyasaya sürüldükten sonra dünyayı nitekim değiştiren bir Eser ya da hizmeti tanımlamak zordur zira bu değişimi görmek için üstünden yılları geçmesi gerekir. iPhone nasıl teknoloji dünyasını değiştirdiyse 30 Yıl Evvel çıkan Mosaic web tarayıcısı aslında dünyanın tamamını değiştirdi.

Ocak 1993’teki ön sürümün akabinde Mosaic’in 1.0 sürümü 30 Yıl Evvel bu ay, 22 Nisan 1993’te piyasaya sürüldü. Elbette Mosaic piyasaya sürülen birinci web tarayıcısı değil. Bu onur, birkaç Yıl Evvel 1990 yılında CERN’de, Tim Berners-Lee tarafından geliştirilen WorldWideWeb’e ilişkin. Daha sonra Viola ve Cello üzere Öbür tarayıcılar da piyasaya sürüldü. Fakat Mosaic farklıydı.

Mosaic her şeyi değiştirdi

Tarayıcı birinci olarak Ulusal Harika Bilgisayar Uygulamaları Merkezi’nde (NCSA) şimdi yüksek lisans öğrencisi olan Marc Andreessen ve Eric Bina tarafından geliştirildi. Metin ve fotoğrafları farklı pencerelerde gösteren evvelki web tarayıcılarının tersine, Mosaic’in en Aka yeniliği hem metin hem de fotoğrafları birebir pencerede gösterebilmesiydi. Mosaic, web sitelerine bakmayı bir mecmua sayfası okumaya benzetiyordu diyebiliriz.

Mosaic ayrıyeten kullanıcıların bir URL adresini elle yazmak yerine diğer sayfalara yahut sitelere gitmek için köprülere tıklamasına müsaade veriyordu Anlaşılması kolay bir kullanıcı arayüzü dizaynına sahipti. Siteler ortasında geri yahut ileri gitmek ya da bir sayfayı yenilemek için artık tanıdık olan düğmeler Mosaic ile Birlikte kullanılmaya başlandı. Birinci olarak Unix sistemleri için piyasaya sürülen Mosaic’in versiyonları daha sonra 1993 yılında Windows ve Macintosh için de piyasaya sürüldü.

İnternetin cilalı taş dönemi

AOL, Compuserve, Prodigy ve 1980’lerde ortaya çıkan diğer çevrimiçi hizmetler üzere kapalı bir internet hizmetine duyulan gereksinim yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamıştı. İnternete erişmek için gereksiniminiz olan Biricik şey bir ISP ve sistemde Mosaic’in konseyi olmasıydı. NCSA’nın resmi Mosaic web sitesinde Aralık 1993’te “tarayıcının ayda 5.000’den Çok kopyasının indirildiği ve merkezin haftada Çehre binlerce e-posta talebi aldığı” belirtiliyor. Bu periyodun, birçok meskenin internete yalnızca 28.8k telefon modemiyle bağlanabildiği bir Devre olduğunu unutmamak gerekiyor. O yıllar internetin cilalı taş periyoduydu.

1994 yılından itibaren ABD Ulusal ilim Vakfı Mosaic’in daha da geliştirilmesi için fon sağlamaya başladı. Lakin o yıllarda tarayıcının geleceği şaibeli bir Vaziyet almıştı. Birebir yılın ilerleyen devirlerinde Mosaic’in ortak yaratıcısı Marc Andreessen NCSA’dan ayrıldı ve Mosaic Communications Corporation’ın kurulmasına Yardımcı oldu. Bu şirket 1994’ün sonlarında Mosaic Netscape isimli birinci tarayıcısını piyasaya sürdü fakat İsim ve telif nedeniyle NCSA ile tansiyon tırmandı. Sonuç olarak tarayıcı Netscape Navigator olarak isimlendirildi ve şirketin ismi Netscape Communications Corporation olarak değiştirildi.

Netscape süratle birçok internet kullanıcısının tercih ettiği tarayıcı haline geldi, bu da Mosaic’in giderek daha az indirildiği ve kullanıldığı manasına geliyordu. Sonuç olarak, Ocak 1997’de NCSA web tarayıcısının geliştirilmesini durdurdu. Bu ortada Netscape’in bir vakitler web tarayıcısı pazarının yüzde 90’ından fazlasına Yargıç olduğunu da belirtmek gerek. Tıpkı vakitte Netscape, en yaygın programlama dili JavaScript’i oluşturan şirket pozisyonunda.

Öte yanda Mosaic’in kendisi 1995’te Microsoft’a lisanslandı. Microsoft ise bu lisans ile Internet Explorer’ı oluşturdu. Ve yalnızca birkaç Yıl sonra -özellikle 2000’lerinden başından sonra- Internet Explorer ve oburlarının gerisinde kalarak bütün pazar hissesini kaybetti. O denli yahut bu türlü, Mosaic halihazırda bildiğimiz web tarayıcıların en somut atası konumundaydı. Muhtemelen Mosaic olmasaydı var periyoda ulaşmamız Fazla daha uzun bir Vakit alacaktı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir