Microsoft robotları kontrol etmek için ChatGPT kullanacak

Yazılım Şub 24, 2023 Yorum Yok
Microsoft, ChatGPT’nin gerisindeki OpenAI ile Fazla yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırım mutabakatından sonra Yapay zeka konusunda adeta gaza basmış durumda. Yazılım devi, OpenAI’ın Yapay zeka modellerini arama motoru Bing’e, tarayıcısı Edge’ı ve ofis uygulamalarına entegre etmeye devam ederken artık ise sırada robotlar var.

Robotlar, ChatGPT ile Denetim edilecek

Microsoft, Robotik için ChatGPT (ChatGPT for Robotics) olarak yayınladığı makalede robotların denetimini ChatGPT ile nasıl yapacağından ve bunu yapmanın neler kazandıracağından bahsediyor. Microsoft, karmaşık programlama lisanlarını yahut robotik kodlama ile ilgili detayları öğrenmeye muhtaçlık duymadan insanların robotlarla daha kolay etkileşim kurmasına Yardımcı olmayı amaçlıyor.

Microsoft araştırmacıları “robotları Denetim etmek için Aka ölçüde elle yazılmış kodlara güveniyoruz” diyor. ChatGPT ise bu noktada devreye giriyor. Bildiğiniz üzere ChatGPT, kodlama ve kod ayıklama üzere hedefler için de kullanılabiliyor. Münasebetiyle yalnızca yazılım lisanları ve programlama üzerinde eğitilmiş bir modelle robotları, robotik sistemleri yahut dronları olağan cümleler ile Denetim etmek mümkün.

Ekip bu yaklaşımı birkaç demoda uygulayarak test etti. Bu demolardan bir tanesi dronu Denetim etmek için ChatGPT’nin kullanılmasını içeriyordu. Test gerçekleştirilmeden Evvel sohbet robotu Gerekli komutlarla eğitildi. Sonuç ise muazzam denebilir. Çabucak aşağıdaki görüntüde da görebileceğiniz üzere ister endüstriyel isterse konut robotu olsun tümü sadece cümlelerle sezgisel olarak kontrol edilebiliyor.

Cümleler kodlara dönüşüyor

Bunun nasıl kompleks bir şey olduğunu sanırım şu örnekle daha güzel açıklayabilirim: Araştırmacılar sohbet robotundan “Yansıtıcı bir yüzey kullanarak bir selfie çek” isteminde bulundu. ChatGPT bu talebi yorumladı ve dronu aynanın önüne getirerek selfie çekmesi için Gerekli kodu oluşturdu.

Elbette uygulamanın önünde kimi maniler var. Gerekli istemden Evvel sorgunun ayrıntılı olarak ChatGPT’ye açıklanması gerekebiliyor. Ama, gidilecek Fazla uzun bir yol Mevcut ve proje gelişime nihayet derece açık. Bununla Birlikte Microsoft bir robotu Denetim etmek için ChatGPT’yi kullanırken dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Çünkü bu sistemlerin yanlış ve yanılgılı cevaplar üretme eğilimine sahip olduğu ve insan kontrolünün sağlanmasının Fazla kritik olduğu aktarılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir