Apple’a bir yanıt daha: MediaTek’in uydu iletişim hizmeti yolda

Genel Şub 24, 2023 Yorum Yok
Taşınabilir yonga pazarının başkan isimlerinden MediaTek, 28 Şubat tarihli MWC 2023 etkinliğinde kendi uydu bağlantı hizmetini duyurmaya hazırlanıyor. Bu noktada İngiliz Bullitt Group ile yeni bir ortaklığa imza atan yonga devi, pazara savlı bir giriş yapabilir. İşte yeni hizmete takviye sunacak birinci telefonlar ve daha fazlası

Qualcomm ve Apple’a rakip geliyor

Bilindiği üzere Qualcomm ve Apple, günümüzde 5G yonga seti tabanlı uydudan bağlantı hizmeti sağlıyor. Bu yarışa iç olmayı planlayan MediaTek ise, 4G veya 5G telefonlara eklenebilen bağımsız bir çip hazırlıyor. Paylaşılan bilgilere nazaran yeni yonga seti, Qualcomm ve Apple’dan farklı olarak uzun vakittir hayatımızda olan 3GPP NTN (Karasal Olmayan Ağ) standardına takviye sunacak.

Diğer bir ayrım ise MediaTek’in uydu çiplerinin alçak Dünya yörüngesindeki uydular yerine geosenkronize ekvator yörüngesindeki uydulara bağlanması olacak. Bu bağlamda yonga üreticisi, Apple’ın Biricik istikametli acil SOS metinlerine kıyasla tam iki taraflı iletileşme fırsatı sunulacağını belirtiyor.

Yeni yonga setinin Motorola defy 2CAT S75 ve defy bluetooth aksesuarı ile kullanıma sunulması bekleniyor. Belirtilenlere nazaran yeni aygıtlar, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Kanada’da piyasaya sürülecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir