Microsoft, kaybolan Windows Başlat menüsü ve görev çubuğu kısayollarını araştırıyor

Yazılım Oca 13, 2023 Yorum Yok
Microsoft, Başlat menüsündeki yahut vazife çubuğundaki uygulama kısayollarının kaybolmasına neden olan bir Windows meselesini araştırdığını duyurdu. Kısa bir mühlet Evvel aniden Fazla BT yöneticisi, sorunu yaşadıklarını duyurmuş ve bir tahlil arayışına girmişti.

Windows’ta uygulama kısayollarının kaybolma sorunu

Uzmanların Twitter ve Reddit’te başlattığı tartışmalardan görüldüğü kadarıyla kaybolan Windows Başlat menüsü ve görev çubuğu simgeleri sorunu yakın tarihli bir Microsoft Defender güncellemesinden kaynaklanıyor. Sorun, Kötü emelli yazılımlara, virüslere ve diğer tehditlere karşı müdafaa için Microsoft 365 ve Defender kullanan işletmeleri etkiliyor gibi görünüyor.

Microsoft, Kötü maksatlı yazılım bulaşmasını önlemek için atak yüzeyini azaltma kurallarının (ASR) bu sorunu tetiklediğini düşünüyor. Microsoft halihazırda sorunu araştırdıklarını ve daha Çok kişinin etkilenmemesi için kuralı Geri aldığını belirtiyor. Fakat hala daha etkilenen sistemlerde kısayolların nasıl kurtarılabileceğine dair rastgele bir süreksiz tahlil bulunmuyor.

Bu ortada aktarılanlara nazaran problemden yalnızca Microsoft uygulamaları değil öbür bütün uygulamaların da kısayolları etkileniyor. Hasebiyle bu uygulamaların çalıştırılması pratik olmayan (Başlat > Çalıştır gibi) tekniklerle yapılmaya çalışılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir