Microsoft, 5 yıllık Windows Defender hatasını çözdü

Yazılım Nis 10, 2023 Yorum Yok
Microsoft, Firefox’un performansını etkileyen Windows Defender kusurunu düzeltti. Mayıs 2018’den beri süren kusur, Windows 10 ve 11 kullanıcılarını etkiliyor lakin güncelleme Windows 7 ve 8 için de yayınlandı.

Firefox çalışırken, Windows Defender’a ilişkin Msmpeng.exe evrakının çalıştığı, bunun da CPU kullanımının yükselttiği biliniyor. Araştırmalara nazaran, Sıkıntı Windows Defender’ın gerçek vakitli muhafazasından kaynaklanıyor; VirtualProtect apansız Çok Kez çalıştığından işlemci kullanımı yükseliyor. JIT’i devir dışı bırakmak sorunu hafifletiyor fakat CPU kulanım sıkıntısını büsbütün çözmüyor.

Firefox’un CPU kullanımı azaltıldı

Microsoft, Defender’ın beta sürümünü yayınlayarak yanılgıyı giderdi. CPU kullanımında yaklaşık %75 oranında azalma görüldü. 4 Nisan’da yayınlanan Mart 2023 güncellemesiyle de kusur düzeltildi. Windows Defender sürüm numarasının 4.18.2302.x, motor sürümünün 1.1.20200.4 olması gerekiyor. Yanılgı düzeltmesi, Windows Defender için yayınlandı lakin kullanıcılar Türlü antivirüs programları ile de benzeri problemler yaşadıklarını bildiriyor. Mozilla, bu sorunun tahlili için de çalışıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir