Metinden videoya dönüştüren yapay zeka sınırlarını aşarak ilerliyor

Yazılım Mar 21, 2023 Yorum Yok
Halihazırda üretken Yapay zeka (AI) modellerinin neredeyse tamamı bir metin girdisinden fotoğraf yahut Yeniden metin üretiyor. Lakin üretken AI modelleri bir sonraki kilometre taşı olarak ufukta belirmiş durumda. Runway’in Gen-2 olarak isimlendirdiği yeni nesil model ile yazdıklarını birkaç saniye içerisinde görüntüye dönüşüyor.

Metinden görüntüye Yapay zekalar geliyor

Runway’i daha Evvel hiç duymadıysanız firma, arka plan kaldırma ve poz algılama üzere Yapay zeka araçlarında uzmanlaşmış web tabanlı bir görüntü düzenleyici sunuyor. Şirket ayrıyeten metinden imaja AI modeli olan Stable Diffusion‘ın geliştirilmesine Yardımcı oldu ve birinci AI görüntü düzenleme modeli Gen-1’i Şubat ayında duyurdu.

Gen-1, var görüntü çekimlerini dönüştürmeye odaklanmıştı ve görüntü girdisini istemde belirtilen kısa bir animasyona çevirebiliyordu. Örneğin üstteki klipte, karton ambalaj imajları endüstriyel bir fabrika imajıyla eşleştirilerek storyboard yahut daha gösterişli bir sinema sunumu için kullanılabilecek bir klip oluşturulmuş.

Sonuçlar büyüleyici

Gen-2 ise sıfırdan video oluşturmaya daha Çok odaklanmış üzere görünüyor, fakat dikkat edilmesi gereken birçok İkaz var. Birincisi, Runway tarafından paylaşılan demo klipler kısa, istikrarsız ve katiyetle fotogerçekçi değil. Ayrıyeten erişim şimdilik epey hudutlu. Denemek isteyen kullanıcılar Runway’in Discord’u aracılığıyla Gen-2 için bir bekleme listesine kaydolmaları gerekiyor. Öte yandan şirket sözcüsü Kelsey Rondenet, Runway’in önümüzdeki haftalarda geniş erişime açılacağını söyledi. Gen-2 ile Birlikte stelizasyon, sinema şeridi, render görüntüleri yapılabildiği üzere metin+resim girdisinden video da yapılabiliyor.

Paylaşılan Örnek görüntüler elbette inanılmaz gerçekçi değil lakin bu örnekler kendi başına “büyüleyici” diyebilirim. Metinden görüntüye yapay zeka neredeyse sınırsız fırsatlar vadediyor. Elbette başkalarında olduğu üzere bu modelin de Kötü sonuçları olabilir. Metinden görüntüye AI araçları üzerinde Meta ve Google üzere devler de çalışıyor fakat görünüşe nazaran şimdilik onlar ChatGPT gibisi sistemlere odaklanıyorlar. Öbür bir deyişle Runway üzere startup’lar, şimdi keşfedilmemiş olan metinden görüntüye alanı da iç olmak üzere, üretken Yapay zeka alanında heyecan verici işler yapmaya devam ediyor. Dilerseniz birkaç Örnek ile Runway Gen-2’nin yapabildiklerine bir bakalım.

“Bir gözün yakın çekimi.”

“Bir dağ görünümünün havadan çekimi”

“New York’taki bir dairenin penceresinden gün batımı”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir