Japonya, OpenAI’ye destek gösterdi

Yazılım Nis 11, 2023 Yorum Yok
Japonya, ülke çapındaki yasaklar ve dünya çapındaki belirsizlikler ortasında OpenAI’nin ChatGPT sohbet botuna takviye gösteriyor. baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, Japonya’nın, saklılık ve siber Emniyet sıkıntılarının ele alınması şartıyla, AI teknolojisini OpenAI’nin ChatGPT sohbet botu üzere hükümet sistemlerine iç etmeyi düşüneceğini söyledi.

Japonya’dan Yapay Zekaya Destek

ChatGPT‘nin ardındaki şirket OpenAI‘ın başı pek Fazla ülkede zımnilik kuralları nedeniyle kaygıda. Avrupa’daki soruşturmaların akabinde Kanada, OpenAI‘a karşı şahsî bilgileri müsaadesiz topladığı ve kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. Fakat nihayet olarak Japonya, farklı ülkelerden gelen yasakların akabinde OpenAI’ye dayanak verdi.

Geçtiğimiz günlerde, İtalya’nın bilgi muhafaza kurumu, ChatGPT‘nin sorunlarını öne sürerek OpenAI‘ye bir soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma devam ederken, Yapay zekaya yönelik gelen tenkitler de çoğalıyor. 

OpenAI CEO’su Sam Altman, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile görüşmeden Evvel Japonya’ya yaptığı ziyarette üst seviye hükümet sözcüsü Matsuno’dan açıklamalar aldı. Matsuno, zımnilik ve siber Emniyet telaşları giderilirse Japon hükümetinin OpenAI teknolojisini benimsemeyi düşüneceğini belirtti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir