İnternetin babası olarak tanınan dev isim yapay zeka için uyardı

Yazılım Şub 14, 2023 Yorum Yok
Bob Kahn’la Birlikte geliştirdiği TCP/IP ile Turing Mükafatı Meydan ve “İnternetin babası” olarak isimlendirilen şahıslardan birisi olan Vint Cerf, insanları yapay zeka konusunda uyardı. ek olarak yatırımcıların yalnızca uygun şeyleri görmemeleri gerektiği de belirtiliyor.

Vint Cerf, Yapay zeka sohbet araçları için Amel insanlarının acele etmemelerini ve yalnızca bu Hadise sıcak bir bahis diye yatırım yapmamalarını söyledi. Cerf ayrıyeten açıklamasında “Bazılarınızın dikkate alacağını umduğum bir etik Sıkıntı var” dedi. Google’ın geçen hafta duyurulan Bard konuşma Yapay zekasına atıfta bulunarak, “Herkes ChatGPT yahut Google’ın sürümünden bahsediyor ve bunun her Vakit istediğimiz üzere çalışmadığını biliyoruz” sözlerini kullandı.

İnternetin babası Yapay zeka için uyardı

Önceki haberlerimizde bahsettiğimiz üzere OpenAI’ın ChatGPT aracı, Google’ın Bard aracı ve Microsoft’un Bing’e entegre ettiği Yapay zekalar nihayet derece bariz yanılgılar yapabiliyor. Dikkatli olmayan şahısların ise bu yanılgılara inanması Samimi bile değil çünkü bu modeller yaptıkları yanılgıyı yahut verdikleri yanlış bilgiyi gerçekmiş üzere gösteriyor.

Vint Cerf üzere Alphabet lideri John Hennessy’de, bir mühlet evvel, sistemlerin hala yaygın olarak kullanışlı olmaktan Fazla Irak olduğunu ve Kamu üzerinde test etmeden Evvel hala çözülmesi gereken birçok yanılgı ve “toksiklik” sorunu olduğunu söyledi.

Bununla Birlikte Vint Cerf, bu sistemlerin kullanımı konusunda da halkı uyardı ve dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Cerf, insanlığın açgözlülüğünün değişmediğini Yapay zekanın da insanların faydası için geliştirilmediğini belirtiyor; “Sizin değil, onların faydasına olanı yapmaya çalışacaklar. Bu yüzden bunu hatırlamalı ve bu teknolojileri nasıl kullandığımız konusunda dikkatli olmalıyız.”

Vint Cerf konuşması sırasında Yapay zeka modellerinin yanlış bir şeyi gerçekmiş üzere sunmalarına da değindi ve mesuliyet alanına işaret etti; “Mühendislik tarafında, benim üzere mühendislerin bu teknolojileri evcilleştirmenin bir yolunu bulmaktan sorumlu olması gerektiğini düşünüyorum, böylelikle ziyan Eda olasılıkları daha düşük olur.” Cerf ayrıyeten bu modellerin vereceği tıbbi tavsiyelerin istenmeyen sonuçları olabileceğini de söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir