Amazon da kendi ChatGPT’sini geliştiriyor

Yazılım Şub 15, 2023 Yorum Yok
Amazon CEO’su Andy Jassy bu hafta Financial Times’ın sorularını yanıtladı. Jassy, hudut ağlarına dayalı üretken algoritmalara karşı tavrından bahsetti ve şirketinin uzun süredir bu istikamette çalıştığını söyledi.

Andy Jassy konuyla ilgili olarak: “Üretken algoritmalarla neler yapılabileceğini heyecan verici buluyorum. Bu, ChatGPT üzere modellerde aslında gördüğünüz şeyin bir kesimi. Fakat bizimki üzere birçok Aka teknoloji şirketi uzun müddettir Yapay zekaya dayalı Fazla Aka üretken modeller geliştiriyor.ifadelerini kullandı.

Microsoft Aleni halde önde

Amazon, sesli asistan Alexa ve kod Yazı asistanı CodeWhisperer gibi birtakım eserlerinde yapay zeka teknolojisini ve makine tahsilini esasen kullanıyor. Fakat birtakım yatırımcılar, şirketin metin, resim, video veya öbür içerikleri oluşturmak için tasarlanan Müstahsil algoritmalarda geride kaldığına dair endişelerini lisana getiriyorlar.

Amazon’un ana yatırımcılarından biri olan Madrona Venture Group’un genel müdürü Matt McIlwain,Microsoft Aleni bir biçimde başkan durumda ve bu Fazla dikkat çekici.” dedi ve ayrıyeten, Amazon’un akıllı ve üretken uygulamalar yaratma eğilimini hesaba katması gerektiğini de belirtti.

Alexa kimi bahislerde ChatGPT’den iyi

Andy Jesse ile yapılan bir röportajda, Amazon’un üretken algoritmalar Amel kolunu geliştirmek için daha küçük şirketlerle ortaklıklar kurmayı düşündüğü söylendi. Amazon için bu alandaki en mümkün ortak, ChatGPT‘yi geliştiren ve Microsoft tarafından desteklenen Open AI‘nin rakibi olan Stability AI olabilir. Bu durum, Stability AI’nın kendi yapay zeka modellerini eğitmek ve geliştirmek için Amazon’un bulut altyapısını tercih ettiğini kısa müddet Evvel duyurmasıyla da destekleniyor.

Amazon‘un üretken algoritma projeleri arasında 2014 yılında piyasaya sürülen Alexa sesli asistanı da yer alıyor. Kısa bir müddet Evvel Amazon’un Aygıtlar ve Hizmetler reis Yardımcısı David Limp, şirketin Alexa’yı geliştirmek için çalışmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıyeten ChatGPT‘nin Alexa’ya rakip olmasına karşın, Alexa’nın sahip olduğu kişilik, hafıza ve güncel olaylar bilgisinden mahrum olduğunu belirtti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir