GPT-4 vs GPT-3.5: Yeni ve eski ChatGPT arasındaki farklar neler?

Yazılım Mar 19, 2023 Yorum Yok
OpenAI‘nin otomatik olarak metin oluşturan aracı ChatGPT, 2022’nin sonlarında teknoloji dünyasını kasıp kavurdu (Dall-E manzara oluşturma Yapay zekasının o yılın başlarında yaptığı gibi). Firma, 14 Mart tarihinde ChatGPT’nin kalbinde yatan lisan modeli GPT-4 sürümüne yükseltildi. Pekala GPT-4 ve GPT-3.5 ortasındaki Temel farklar neler ve GPT-4 nasıl kullanılır?

GPT-4, sahip olacağı söylenen kimi Aka özelliklerle Birlikte ne yazık ki gelmedi. Bununla Bir arada GPT-4, GPT-3.5 yahut daha evvelki sürümlere nazaran Fazla daha gelişmiş, eksiksiz ve aktif bir Vaziyet ile piyasaya sürüldü.

GPT-4’ü nasıl deneyebilirim?

ChatGPT, şimdiye kadar yayınlanan bütün servisler ortasında 100 milyon kullanıcıya en kısa müddette ulaşan servis oldu. Bu yüksek trafik nedeniyle OpenAI sunucuları Önemli yavaşlamalara ve yanıt verememe meseleleriyle boğuşur hale geldi. OpenAI, bu sorunu çözmek, sunucu masraflarını karşılamak ve geliştirmelerde hızlanmak için ChatGPT Plus isminde fiyatlı bir sürümü yayına aldı.

Firma, ChatGPT Plus ile Bir arada en ağır vakitlerde bile kesintisiz kullanım, süratli karşılık Eda ve yeni özelliklere erken erişim üzere avantajları kullanıcılara sundu. ChatGPT Plus, aylık 20 dolar karşılığında bir abonelik sunuyor. Halihazırda GPT-4 yalnızca bu fiyatlı planda bulunuyor. Fiyatsız sürümde GPT-3.5 bulunuyor. Fakat GPT-4’e erişmenin Biricik yolu ChatGPT Plus değil. Microsoft’un yeni Bing arama motoru uzunca bir müddettir zati GPT-4’ün özelleştirilmiş bir versiyonunu çalıştırıyor. Buna erişmek için Microsoft Edge tarayıcısını kullanarak Yeni Bing önizlemesine kaydolabilirsiniz. Bu önizleme kaydı için artık bir bekleme listesi yok ve ChatGPT-4’te yapılan bütün güncellemeler arama motoruna da gelecek. GPT-4’ü kullanan öteki hizmetlere aşağıdaki bakınız irtibatından ulaşabilirsiniz.

GPT-4 için ChatGPT Plus alınır mı?

OpenAI tarafından sağlanan istatistikler epeyce etkileyici. Örneğin, GPT-4 LSAT, SAT, Uniform Bar Exam ve GRE üzere imtihanları daha yüksek puanlarla geçebiliyor. Şirket ayrıyeten GPT-3.5 ile karşılaştırıldığında, GPT-4’ün teknik olarak müsaade verilmeyen istemlere Cevap Eda mümkünlüğünün yüzde 82 daha az olduğunu ve Yapay zeka tabirlerinde “halüsinasyon” olarak isimlendirilen gerçekleri uydurma olasılığının yüzde 60 daha az olduğunu söylüyor. Sonuç olarak 20 dolar, Türkiye’de 380 TL yapıyor ve denemek sizin tercihiniz. Şayet Amel için kullanmak üzere bir niyetiniz varsa denemeye değer olduğunu söylemeliyim.

GPT-4 ile GPT-3.5 ortasındaki 5 Temel fark

1. Yaratıcılık

GPT-4 modelinin GPT-3.5’e nazaran en bariz avantajlarından biri, istemlere daha yaratıcı cevaplar verebilmesi. GPT-3.5 zati bu bahiste Fazla başarılı ve bu kadar tanınan olmasının nedeni de bu. Öte yandan GPT-3.5 ile çıta daha da yükseğe konuyor. Temel sorulara dayalı tahlillerde ortadaki farklar az olsa da karmaşık yahut güçlü misyonlarda her iki model ortasındaki yaratıcılık farkı belirginleşiyor.

2. Görsel desteği

GPT-3.5 sırf metin istemlerini kabul ederken, GPT-4 Fazla modludur ve hem metin hem de görsel girişleri kabul ediyor. Görsel giriş dediğimiz şey ise her şey olabilir. Bir el yazısının fotoğrafı, bir fotoğraf, Komik Internet meme’i yahut aklınıza gelebilecek rastgele bir görsel girdi olarak sunulabilir. Lakin model, görsel girdi kabul etse de görsel Karşılık veremiyor.

3. Güvenilirlik

GPT-4 mutlaka yüzde 100 inançlı yahut sağlam değil. Hala yanılgılar yapabiliyor, hala yanlış bir şeyi doğruymuş üzere savunabiliyor. Ama, bunları GPT-3.5’e nazaran daha az yapıyor. Üstelik OpenAI, GPT-4’ün bellekleme kapasitesini de artırdı. GPT-3.5, 8.000 kelime sonrasında yanlış bilgi üretme ve toksik karşılıklar vermeye daha yatkındı fakat bu, GPT-4’te 64.000 söze çıkartıldı. OpenAI, GPT-4’ü geliştirirken Yapay zeka güvenliği ve güvenilirliği konusunda 50 uzmanla çalıştığını ve ayrıyeten GPT-4 tarafından sağlanan sonuçların güvenliğini artırmak için GPT-3.5’in eğitim bilgilerini kullandığını belirtiyor.

4. Doğruluk

GPT-3.5’in en Aka kusuru saçma ve hakikat olmayan bilgileri kendinden emin bir biçimde üretmesi ve bunu inanılmaz bir özgüvenle savunmasıdır diyebiliriz. Buna Yapay zeka literatüründe “AI halüsinasyonu” deniyor. GPT-4’te halüsinasyon hala bir Sıkıntı fakat teknik raporlara nazaran yeni modelin halüsinasyon görme mümkünlüğü GPT-3.5 modeline kıyasladaha az. Bu durum yalnızca kâğıt üstünde değil birebir vakitte gerçek kullanımda da direkt göze çarpıyor.

5. Yönlendirilebilirlik ve bağlam

Yukarıdaki bütün unsurlar aslında bu anne mevzuyu destekliyor. mesela bir beşerle saatler süren bir tartışmanın içerisindesiniz ve birbirinize Daimi farklı argümanlar ile yaklaşıyorsunuz. Bu hararetli tartışmayı bağlamdan kopmadan uzunca bir müddet sürdürebilmek insanların en Aka farklarından birisi. GPT-3.5 ile bir mevzu hakkında uzunca sohbet etmek istediğinizde söz kapasitesi aşıldığında bağlamdan kopma görülebiliyordu. Bu olduğunda modeli anne mevzuya döndürmek ise Muhtemel olmuyordu.

GPT-4 ile Birlikte bellekleme ölçüsü 8 kat arttığı için tıpkı konuda uzun sohbetler mümkün oluyor. Pratik açıdan bu, GPT-4’ün bir konuşmanın içeriğini ve konuşma sırasında verilen talimatları daha uzun mühlet hatırlayabileceği manasına geliyor. Şayet GPT-3.5’ten yani fiyatsız ChatGPT’den bir bilimsel metni özetlemesini istediyseniz bunu çoğunlukla unsur husus yaptığını yahut anne metni modüllere bölerek yaptığını ayrım etmişsinizdir. GPT-4, bunu olmamış metnin bağlamını bozmadan gerçek bir özet haline getirirken Şayet varsa evvelki talimatlarınızla ilişkilendirip size sunabiliyor. Bu, bence öteki farklardan daha Aka bir değere sahip.

“Kar emeli gütmeyen”

GPT-4’ün bu türlü bir gelişim göstermesinin gerisindeki nedenler ise daha Evvel hiç olmadığı kadar gizemli. MIT Technology Review, GPT-4 hakkında tam bir özet yayınladı ve modelin “daha Aka ve daha iyi” olmasına Karşın kimsenin bunun nedenini tam söyleyemeyeceğinin altını çizdi.

Bunun nedeni OpenAI’nin artık kâr gayesi gütmeyen bir araştırma şirketi değil, kâr gayesi güden bir teknoloji firması olması olabilir. GPT-4’ün eğitiminde kullanılan parametrelerin sayısı OpenAI tarafından açıklanmadı. AX Semantics, parametre sayısının 100 trilyon yahut daha Çok olduğunu iddia ediyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir