Google Chrome’a sonunda okuma modu geliyor ancak diğerlerinden daha farklı

Yazılım Mar 30, 2023 Yorum Yok
Kullanıcılar uzun müddettir Chrome’a bir okuma modunun gelmesini beklerken Google, bu sesleri duydu ve sonunda özelliği tarayıcıya ekliyor. öbür tarayıcılarda olduğu üzere bu mod, görüntüler ve reklamlar üzere dikkat dağıtıcı ögeleri kaldırarak web sayfalarını okumayı kolaylaştırıyor lakin Chrome bunu biraz daha farklı bir formda yapıyor.

Chrome için okuma modu dönemi

Opera üzere okuma moduna sahip olan tarayıcılar, istenilen web sayfasının tamamını okumaya Müsait hale dönüştürüyor. Ancak Chrome okuma modu, bunu sağ tarafta açılan bir Yan panel vasıtasıyla yapıyor. Bu panel aracılığıyla özelleştirmeler de yapılabiliyor. Chrome masaüstü tarayıcısı ve ChromeOS için resmi olarak duyurulan okuma modunda kullanıcılar, metnin aralık, yazma tipi boyutu, yazma tipi ve renkler üzere farklı taraflarını özelleştirebilecek. Bunun yanına panelin kendisinin de boyutu değiştirilebilirken arka plan renkleri de düzenlenebiliyor.

Google, okuma modunu Özgün web sayfasının yanında başka bir panel haline getirerek kullanıcılara hem sade bir metin sunuyor hem de okuma modu etkinleştirildiğinde reklam göstermeye de devam ediyor. Google bu duyuruyu BETT 2023 kapsamında yaptı. Yazılım devi ayrıyeten daha Aka ekranlı, daha Çok depolama alanına ve daha uzun pil ömrüne sahip 13 yeni Chromebook‘u da piyasaya sürdü. Bunlar ortasında Acer Chromebook Vero 712, ASUS Chromebook CR11 Flip ve Lenovo 100e Chromebook Gen 4 üzere modeller yer alıyor.

Bu ortada söylemeyi unutmayalım, Chrome için okuma modu 24 Mayıs 2023’te piyasaya sürülecek olan Chrome 114 ile gelecek. ek olarak geleneksel bir okuma modu Chroma ayarlarında gizli durumda. Özelliği etkinleştirmek için tarayıcınızın adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-reader-mode” yazmanız ve ilgili özelliği aktifleştirmeniz kâfi. Tarayıcıyı tekrar başlattığınızda her hangi bir siteyideyken adres çubuğunda okuma modu simgesi belirecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir