Aradan yıllar geçti ancak Tesla’nın güneş paneli kurulumu gülünç seviyede

Genel Mar 30, 2023 Yorum Yok
Takvimler 2016 yılını gösterdiğinde Tesla, SolarCity’yi 2,6 milyar dolarlık bir mutabakatla satın aldı. Birebir Yıl her iki şirketin de Yönetim heyetine vazife Meydan Elon Musk, Solar Roof olarak isimlendirilen güneş panellerini Temel Meydan çatı sistemini duyurdu. Lakin ortadan 7 Yıl üzere bir müddet geçmesine Karşın maksatlara ulaşmayı bırakın, kurulan sistem sayısı bile gülünç düzeyde.

Tesla Solar Roof bekleneni vermedi

Wood Mackenzie’nin yeni araştırmasına nazaran, yedi yıl Evvel Tesla’nın Solar Roof teknolojisini piyasaya sürmesinden bu yana ABD’de sadece 3000 adet sistem kuruldu. Bu suram oranı, Tesla’nın daha Evvel duyurduğu gayelerinin epey altında kalıyor. Tesla, 2019 yılının sonunda haftada 1000 Solar Roof üretmeyi ve 2020’nin birinci yarısında ise haftada 1000 adet kurulum yapmayı hedefliyordu.

Wood Mackenzie, haftalık ortalama Tesla Solar Çatı kurulumlarının 2022’de sadece 21‘e ulaştığını aktardı. Temelinde kurulum rekoru ise geçen yılın başlarında haftada 32 kurulum ile kayıtlara geçti. Tesla’nın Solar Roof gayreti zora girerken, şirketin klâsik güneş panelleri piyasada biraz daha Çok İlgi görüyor. Aktarılanlara nazaran Tesla, 2021’de 156 megawatt, 2022’de ise 248 megawatt Güç üretme kapasitesine sahip klasik güneş paneli sistemleri kurdu. Konseyi olan 3.000 Solar Roof sisteminin kestirimi kapasitesi ise yaklaşık 30 megawatt.

Diğer güç tahlillerinin performansı ümit verici

Tesla’nın Güç kısmının Solar Roof tahlili istenen performansı vermese de klasik güneş panelleri makûs performans sergilemiyor. Öte yandan en Aka muvaffakiyetler ise bir öbür güç tahlili olan Powerwall tarafında yaşanıyor. Geçtiğimiz Yıl haftalık 6500 adet üretim kapasitesine ulaşılmıştı ve nihayet veriler Yekün heyetimin 250.000 adedi geçtiğini söylüyor. Bu ortada Powerwall, mesken tipi pil olarak düşünülebilir. Güneş gücünü depolayan bu Aka batarya sayesinde elektrik kesintisi olduğunda depolanan güç, bir ila birkaç gün boyunca ışıkları, prizleri ve aygıtları kullanmaya devam etmenizi sağlıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir