Şimdiye kadarki en büyük kara delik keşfedildi: 30 milyar Güneş büyüklüğünde!

Genel Mar 30, 2023 Yorum Yok
Gökbilimcilerden oluşan bir takım, yerçekimsel merceklenme ismi verilen bir olgudan yararlanarak şimdiye kadar bulunan en Aka kara deliklerden birini keşfetti. Abell 1201 galaksi kümesinde bulunan bu kara delik, bildiğimiz bütün kara deliklerden Fazla daha büyük. O denli ki 30 milyar Güneş ile tıpkı kütleye sahip olduğu varsayım ediliyor.

Yenilikçi bir rasat tekniği

Birleşik Krallık’taki Durham Üniversitesi liderliğindeki takım, ön plandaki bir galaksinin daha uzaktaki bir objeden gelen ışığı bükerek büyüttüğü yerçekimsel/kütleçekimsel mercekleme ve DiRAC HPC tesisindeki süper bilgisayar simülasyonlarını kullanarak ışığın Dünya’dan 2 milyar ışıkyılı uzaklıktaki galaksinin içindeki bir kara delik tarafından nasıl büküldüğünü yakından inceledi. Kütleçekimsel merceklenme olarak bilinen bu tesir, kütleçekiminin çok Aka objelerin etrafındaki ışığı bükmesiyle oluşuyor. Doğanın kendi teleskopu olarak bilinen bu olay, astronomların insan üretimi teleskoplarla düzgün bir formda görülemeyecek kadar uzaktaki objeleri incelemesini sağlıyor.

Güneş’ten 30 milyar kat büyük ultra kütleli bir kara delik

Yapılan hesaplamalar soncunda Güneş’imizin kütlesinin 30 milyar katından Çok büyük olan ultra kütleli bir kara delik keşfedildi. Bu kara delik, öbür keşfedilen dev muhteşem kütleli karadeliklerden milyarlarca kat daha büyük.

Ekip, Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen bir sıra manzarada ön plandaki objenin büyütülmesini tahlil ederek kara deliğin boyutuna ulaştı. ilim insanları sofistike bilgisayar modellemeleri kullanarak kara deliğin bulunduğu ön plandaki galaksinin etrafında ışığın ne kadar büküldüğünü simüle edebildiler.

Normalde karadelikler etraflarındaki diskte topladıkları materyallerin yaydıkları ışınlar vasıtasıyla tespit ediliyor. Lakin cihanda Fazla etkin olmayan kara deliklerinde olduğu biliniyor. Bu kara deliklerden Fazla Çok Fer yayılmadığı için mevut sistemlerle onları tespit etmek Mümkün olmuyor. Ama gökbilimciler kütleçekimsel mercekleme ile bu kısıtlamayı aşmayı başardı. Münasebetiyle Abell 1201 galaksi kümesinin galaksilerinden birinde bulunan kara delik, bu teknik kullanılarak keşfedilen birinci kara delik olma unvanına sahip. Keşfin nasıl yapıldığı aşağıdaki videdan izleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir