Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım
  4. »
  5. FTC, Microsoft’un Activision satın alımını engelleyebilir

FTC, Microsoft’un Activision satın alımını engelleyebilir

admin admin -
15 0
Yeni gelen bilgiler Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Microsoft’un Activision’u 69 milyar dolara satın alma planlarına yasal bir itirazda bulunacağını gösteriyor. Politico’ya nazaran FTC, Microsoft’un bu Aka çaplı satın alımını engellemek için antitröst davası açmaya hazırlanıyor.

Microsoft’un Activision satın alımına FTC manisi gelebilir

Kaynağın belirttiğine nazaran Microsoft’un muahedeyi inceleyen FTC işçisini tezleriyle ikna edemediğinin altı çiziliyor. Hasebiyle FTC’nin Microsoft’a karşı bir dava açma mümkünlüğü masaya konmuş durumda. Ama şimdilik yüzde 100 garanti edilmiş bir dava yok. Fakat Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Activision CEO’su Bobby Kotick’in halihazırda tabirleri ve telaffuzları FTC tarafından dinlenmiş ve soruşturma Aka oranda tamamlanmış durumda.

Eğer FTC bir dava açacaksa muhtemelen önümüzdeki ay yani Aralık ayında antitröst davası açacaktır. Birleşik Krallık’ta, Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) Eylül ayında mutabakatla ilgili derinlemesine bir soruşturma başlattı. Ve daha yakın bir vakitte, Avrupa Komitesi Microsoft’un satın alımıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürüteceğini duyurdu. Bu iki Avrupa düzenleyicisi üzere, FTC de satın almanın Microsoft’a oyun bölümünde haksız bir avantaj sağlayacağından ve pazardaki rekabeti Kıymetli ölçüde azaltabileceğinden telaş ediyor.

FTC dava açarsa öbür düzenleyiciler takip edebilir

FTC Şayet olayı mahkemelere götürmeye karar verirse CMA ve AB komitelerinin da benzeri bir yol izlemesi mümkün görünüyor. Öte yandan Sony, bu mutabakata en yüksek sesle karşı çıkan Biricik firma oldu. Hatırlarsanız Sony, Microsoft’un Call of Duty üzere değerli IP’leri Xbox’a Özel hale getirebileceğine dair telaşlarını lisana getirmişti. Lakin Microsoft, her fırsatta Activision oyunlarının Sony PlayStation’da kalacağının altını çizmeye ve satın alımının asıl konusunun taşınabilir oyunculuk olduğunu belirtmeye devam ediyor.

Microsoft ve Sony çatışması büyüyebilir

Öte yandan Microsoft ve Sony ortasındaki topyekün halkla ilgiler savaşı ise bir müddettir en üst düzeyde devam ediyor. Bildiğiniz üzere Microsoft, Obsidian, Mojang ve Bethesda üzere Aka üretimcileri satın almış ve Xbox Game Studios bünyesine katmıştı. İki şirket ortasındaki tansiyon Vakit vakit tatsız argümanlara da sahne olmuştu. Microsoft, Sony’nin geliştiricilere oyunlarını Game Pass’ten Irak tutmaları için Nakit ödediğini tez etmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir