Drake ve The Weeknd’in yapay zeka şarkısı interneti ele geçerdi: Heart On My Sleeve

Yazılım Nis 24, 2023 Yorum Yok
Yapay zeka kullanılarak yaratılan dünyanın birinci viral hiti, görünüşe nazaran telif hakkı tezlerinin kurbanı oldu. Ghostwriter adını kullanan, çarşaf giyen gizemli bir üretimci tarafından Yapay zeka kullanılarak üretilen birinci viral hit olan, Drake ve The Weeknd’in söylediği “Heart on My Sleeve” müziği, hak sahibi Universal Music Group‘un memnuniyetsizliğini lisana getirmesinin akabinde Spotify ve YouTube’dan silindi.

Yapay zeka müziği viral oldu

Ghostwriter, TikTok‘ta yaptığı açıklamada, şarkıyı oluşturmak için Drake ve The Weeknd üzere ses çıkaran gerçekçi vokal klipleri oluşturmak için yapay zeka kullandığını söyledi. Müzik bu platformda hafta sonu yayınlanan ve kısa müddette 9 milyondan Çok görüntülenme elde eden ve binlerce türev TikTok’a ilham veren bir görüntüyle ortaya çıktı. Pazartesi öğlenden sonraya kadar Spotify ve YouTube‘da Çehre binlerce Kez çalındı.

Telif hakkı nedenleriyle süratle viral olan “Heart on My Sleeve” artık Spotify’da dinlenemiyor. Ghostwriter’ın sayfasında görünmüyor ve şarkıyı bir Spotify özelliği olan “Ghostwriter Radio” aracılığıyla dinlemeye çalıştığında bir pop-up içeriğin var olmadığını bildiriyor. Ghostwriter tarafından TikTok’ta yayınlanan Özgün görüntüler da artık var değil lakin görüntülerinden birkaçı, şarkıyı kullanan diğer kullanıcılar tarafından binlerce TikTok görüntüsü ile Birlikte hala çevrimiçi.

Telif hakkı nedeniyle platformlardan kaldırıldı

Müziğin kaldırılmasından evvel, hak sahibi Universal Music Group (UMG) platformların şarkıyı kaldırma yükümlülüğü olduğunu söyledi ve yapılan açıklamada, “Bu örnekler, platformların hizmetlerinin sanatkarlara ziyan verecek biçimde kullanılmasını önlemek için neden Temel bir yasal ve etik sorumluluğa sahip olduğunu göstermekte. Platform ortaklarımızın bu bahislerle ilgilenmeleri bizi cesaretlendiriyor, çünkü tahlilin bir modülü olmaları gerektiğinin farkındalar.” ifadeleri kullanıldı.

YouTube’da da müzik, “Universal Music Group’un telif hakkı talebi nedeniyle bu görüntü artık kullanılamıyor” formunda bir bildirimle platformdan silindi. Bu olay, müzikte Yapay zeka tarafından üretilen içerik ve bunun ortaya çıkardığı etik problemler için bir dönüm noktası olabilir. Aleni olmak gerekirse, bu müziğin yaratılışı ve içinde neler olduğu hakkında Fazla az şey biliyoruz. Bu süreçte gerçekte ne Cin bir Yapay zeka kullanıldığını bilmiyoruz. Öte yandan dürüst olmak gerekirse şarkı hiç de makûs değil. ek olarak müzikteki sesleri gerçeğinden ayırt etmek ise epeyce güç. nihayet olarak sürecin biraz Enteresan olduğunu belirtmek gerek çünkü bunun gerisinden farklı şeyler ortaya çıkabilir. İlerleyen günlerde durum netleşecektir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir