Çizimleri animasyona dönüştüren Meta projesi, açık kaynaklı hale getirildi

Yazılım Nis 23, 2023 Yorum Yok
Yapay zekâ servislerinin akım haline gelmesi ile Aka teknoloji şirketleri, bu alana daha Aka yatırımlar yapmaya başladı. Meta tarafından 2021 yılında demo olarak yayınlanan bir Yapay zekâ projesi, yeni bir karar ile Aleni kaynaklı hale getirildi.

Çizimlerinizi animasyona dönüştürebileceksiniz

Meta’nın The Fundamental AI Research (FAIR) isimli kadrosu tarafından geliştirilen ve 2021 yılında demosu yayınlanan animasyon projesi, şirketin nihayet kararı ile Aleni kaynaklı hale getirildi. 2021 yılında yayınlanan web demosu, küçük bir kutucuğa insan figürü çizmenizi istiyor ve Yapay zekâ modeli, çiziminizi dans, komik, yürüme ve zıplama animasyonları haline getiriyor.

Animated Drawings isimli proje, çiziminizin dijital versiyonunu yakalamak için obje algılama modellerini, poz varsayımı modellerini ve imaj sürece tabanlı segmentasyon sistemlerini kullanıyor. Daha sonra manzarayı deforme etmek ve canlandırmak için klasik bilgisayar grafik tekniklerini kullanılıyor. Meta, demo sırasında 1,6 milyon farklı kullanıcı çizimlerini kullanarak modeli daha da geliştirmiş, bu da projenin artık daha kuvvetli olacağını gösteriyor. Ayrıyeten demo sırasında firma sırf insan figürü çizimlerinin çalışacağını söylese de görünüşe nazaran proje logo, anime karakterleri ve balık üzere farklı çizimler üstünde de çalışıyor.

Meta bir blog yazısında, “Modelleri ve kodu Aleni kaynak olarak yayınlayarak, proje geliştiricilerin projeyi geliştirmeleri ve genişletmesi için Aleni kaynak topluluğunda bir yenilik ve Amel birliği kültürünü geliştirmeleri için bir başlangıç noktası sağlıyor” diyerek Aleni kaynak topluluğunun faydalarından bahsetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir