Ünlü kara delik fotoğrafı makine öğrenme modelleri kullanarak netleştirildi

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
Event Horizon Teleskobu ile çekilen ve 2019 yılında yayınlanan birinci kara delik fotoğrafı, artık daha net. Makine öğrenme modelleri ile netleştirilen fotoğraf, kozmosun en gizemli yapılarından biri olan kara deliklere daha net bir nazar sunuyor. İşte karşınızda 53 milyon Fer yılı uzaklıkta bulunan ve Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliğin yeni fotoğrafı.

PRIMO modeli ile netleştirildi

Dünyanın birinci kara delik fotoğrafı olarak bilinen görseller, 2017 yılında Event Horizon Teleskobu ile çekilmişti ve 2019 yılında halka gösterilmişti. Epeyce bulanık olan görsel, PRIMO isimli bir makine öğrenme modeli ile daha net bir hale getirildi. PRIMO, 30.000’den Çok kara deliğin oluşturulmuş simülasyonları ile eğitilerek “seyrek kapsama varlığında bile yüksek sadakatli manzaraları kurtarmayı” öğrenen yeni bir sözlük-öğrenme tabanlı algoritma olarak tanımlanıyor. Öbür bir tarif ile PRIMO, bilinen fizik kurallarını ve makine öğrenme modelleri kullanarak 2017 yılında çekilen fotoğrafları daha net bir hale getirdi.

Kara delikler ne manaya geliyor?

kara delikler, yerçekiminin hiçbir şeyin kaçamayacağı kadar kuvvetli olduğu gizemli ve Tuhaf Uzay bölgeleridir. Ölmekte olan yıldızların yerçekimi altında kendi üzerlerine çökmesiyle oluşurlar. Sonuç olarak, çökme yıldızın kütlesini küçücük bir alana sıkıştırır. kara delik ile onu çevreleyen kütle ortasındaki sona ise olay ufku denir, bu huduttan geçen hiçbir şeyin Geri dönmeyeceği, Geri dönüşü olmayan bir noktadır. 

Araştırmacılar, yeni imajın Albert Einstein’ın varsayımlarıyla dengeli olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, makine tahsili ve teleskop donanımında daha Çok araştırmanın ek revizyonlara yol açmasını bekliyorlar. Institute for Advanced Study’de astrofizikçi olan ve Özgün makalenin yazarı Lia Medeiros, “20 Yıl içinde imaj bugün size gösterdiğim imaj olmayabilir” dedi. “Daha da âlâ olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir