Çinliler ülkenin ilk ChatGPT tarzı sohbet robotunu çökertti: Bir gün dayanamadı

Yazılım Şub 21, 2023 Yorum Yok
Çin’in Fudan Üniversitesi’nde misyon yapan araştırmacılar geliştirdikleri Yapay zeka dayanaklı MOSS sohbet robotunun, kullanıma sunulduktan saatler sonra çökmesinden Dolayı kamuoyundan özür diledi. Sistem trafikteki Birden artışla başa çıkamadı.

Pazartesi günü halka açılan MOSS kısa mühlet içerisinde toplumsal medyada viral oldu. Kullanıcılar toplu halde projenin web sitesine akın etti. Sohbet robotu devlet medyası tarafından ChatGPT’nin ilk Çinli rakibi olarak lanse edilince milyonlarca tıklama aldı.

Bilgi süreç kaynakları yükü kaldıramadı

Ziyaretçi akınına dayanamayan MOSS daha birinci günden devre dışı kaldı. Sistem kapatıldı ve sohbet robotunun artık halka Aleni olmayacağı duyuruldu. Yaşananlar Çin’de de tıpkı dünyanın Geri kalanında olduğu üzere üretken Yapay zeka ve ChatGPT’ye yönelik nihayet derece Aka bir heyecan uyandığını gösteriyor.

Geliştirici takım başlangıçta MOSS sohbet robotunu ChatGPT ile kıyaslasa da Open AI projesinin daha gelişmiş olduğunu kabul ediyor. Fudan Üniversitesi’nin bilgi süreç kaynakları Yapay zekayı ağır trafik şartlarında çalışır durumda tutmak için kâfi değildi. Ayrıyeten projede yer Meydan uzmanlar sistemi meselesiz çalışacak halde optimize edemediler.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir