Çinli dev Alibaba da ChatGPT’ye rakip geliştiriyor

Yazılım Şub 09, 2023 Yorum Yok
Çinli Alibaba Group, Open AI’nin nihayet periyoda damga vuran tanınan ChatGPT sobet robotuna benzeri bir Yapay zeka sistemi geliştirdiğini açıkladı. Şirketin üzerinde çalıştığı sohbet robotunun şu anda dahili test kademesinde olduğu bildiriliyor.

Alibaba gelecekte Yapay zeka tabanlı sohbet robotunu Zoom’a misal özellikler sunan DingTalk irtibat uygulamasına entegre edebilir. Şirket yetkilileri şu anne kadar mevzuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. İşte yapılan açıklama:

“2017 yılında DAMO’nun [Alibaba Araştırma Enstitüsü] kurulmasından bu yana, Aka lisan modelleri ve üretken Yapay zeka üzere gelişmiş yeniliklere odaklandık. Bir teknoloji önderi olarak, bulut hizmetleri aracılığıyla ileri teknolojilerin uygulamalara entegrasyonuna, müşterilerimiz ve onların müşterilerine fayda sağlayacak halde yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

ChatGPT fırtınası dinmiyor

ChatGPT nihayet birkaç ay içinde dünya çapında Aka bir popülerlik kazandı. Sohbet robotu, Microsoft tarafından desteklenen Open AI tarafından oluşturuldu. Yazılım devi 2019’da geliştiriciye 1 milyar dolar yatırım yapmıştı. Kısa mühlet Evvel de önümüzdeki birkaç Yıl içinde Open AI’ye milyarlarca dolar daha yatırım yapacağını açıkladı.

Tüm bunlara ek olarak Microsoft, Open AI‘ye ilişkin Yapay zeka algoritmalarını Bing arama motoru ve Edge tarayıcısı üzere eserlerine entegre etmeye başladı bile. Laf konusu teşebbüslere karşı boş durmayan Google da Bard isimli kendi ChatGPT alternatifini tanıttı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir