Intel Rocket Lake işlemciler için yolun sonu: Üretim duruyor

Anakart Driverları, Donanım Şub 10, 2023 Yorum Yok
Kısa mühlet Evvel 13.Nesil Raptor Lake mimarili işlemcilerini piyasaya süren Intel, pazara argümanlı bir giriş yapmayı başardı. Günümüzde ise Raptor Lake taşınabilir işlemciler üzerinde hazırlıklarını sürdüren yonga devi, sürpriz bir İzah ile 11.Nesil Rocket Lake-S işlemcilerin rafa kaldırılacağını duyurdu.

Intel Rocket Lake işlemciler için nihayet tarih aşikâr oldu

Salı günü yapılan açıklamaya göre Intel, 23 Şubat 2024‘ten itibaren 11.Nesil Rocket Lake-S işlemcilerin üretimini durdurmayı planlıyor. Bu bağlamda tüm 14nm işlemcileri geride bırakmaya hazırlanan yonga devi, yeni siparişler konusunda Amel ortaklarına 25 Ağustos 2023‘e kadar mühlet tanıyacak. Ayrıyeten Intel LGA 1200 takviyeli 400 ve 500 serisi anakartların da kademeli olarak kaldırılacağını belirtelim.

Hatırlayacak olursak 2021 yılında piyasaya sürülen Rocket Lake serisi işlemciler, 2014’te duyurulan 14nm süreç teknolojisi ile karşımıza çıktı. Yeni işlemcilere eşlik eden farklı çekirdek mimarisi ise, tepe model yonga setlerinin sekiz çekirdekle sınırlandırılmasına neden oldu. Bu nedenle yonga devi, AMD Ryzen rekabetinde beklediğini almakta zorlandı.

Rocket Lake’in akabinde ise 14nm’ye veda eden Intel, günümüzde 12.Nesil işlemcilerde 10nm, 13.Nesil işlemcilerde ise 7nm üretim teknolojisini kullanıyor. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir