ChatGPT’yi tespit eden yapay zeka geliştirildi: DetectGPT

Yazılım Oca 30, 2023 Yorum Yok
Şimdi daha 2023’ün başlarında olsak da Yapay zekanın bu yılın trendi olacağını şimdiden görebiliyoruz. Öte yandan OpenAI’ın viral hale gelen ChatGPT eseri ise gündemde kalmaya devam ediyor. ChatGPT’yi kullanarak üniversite imtihanlarını ve ödevlerini geçenler bile oldu. Bu nedenle, artık makine tarafından oluşturulan metni algılayan sistemlere muhtaçlık duyulmaya başlandı. Bu hedefle geliştirilen DetectGPT, Yapay zeka tarafından üretilen metni tespit edecek.

DetectGPT, ChatGPT’yi tespit ediyor

Stanford’daki bir araştırma takımı, yüksek tahsil seviyesinde kullanılan “üretilmiş metinler” ile çaba etmeyi amaçlayan DetectGPT adlı sistemi duyurdu. Bunu temelinde Anti-ChatGPT olarak da düşünebiliriz. DetectGPT, Aka lisan modelleri tarafından üretilen metnin eşsiz özelliklerinden yararlanan bir metodolojiye dayanıyor.

DetectGPT sistemi bir Yapay zekayı eğitmeye yahut metni karşılaştırmak için Aka bilgi kümelerini toplamaya dayanmıyor. “Sıfır atış” ismi verilen bu metot, DetectGPT’nin makine tarafından yazılan metni, onu oluşturmak için kullanılan Yapay zeka hakkında rastgele bir bilgi sahibi olmadan algılamasına İmkan tanıyor. Hasebiyle bu metot direkt Yapay zeka tarafından üretilen metnin karakteristiğiyle ilgili.

Yapay zekayı tespit eden sistemlere gereksinim var

Herhangi bir ek data yahut eğitim gerektirmeyen DetectGPT ve emsal sistemler günümüzün zorunluluklarından olmaya başladı diyebiliriz. Aka lisan modellerinin kullanımı artmaya devam ettikçe makine tarafından oluşturulan metinleri algılamak için ilgili sistemlerin ehemmiyeti giderek daha kritik hale gelecek. DetectGPT, birçok alanda Kıymetli bir tesire sahip olabilecek ümit verici bir yaklaşım olsa da kapsamı biraz sonlu. Çünkü Yapay zeka eserleriyle yalnızca metin olarak değil görsel ve işitsel olarak da müsabakaya başladık. Elbette bu teknolojiler Üzücü bir Gaye için geliştirilmiyor Ama her Vakit onları bu doğrultuda kullanmak isteyenler olacaktır. DetectGPT üzere sistemler bu bahiste fayda sağlayabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir