Baykar’dan Bayraktar SİHA alacak olan ikinci Avrupa ülkesi belli oldu

Genel Oca 30, 2023 Yorum Yok
Portekiz Dışişleri Bakanı Joao Gomes Cravinho ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Portekiz ile savunma endüstrisi alanında görüşmeler yürüttüklerini açıkladı. Çavuşoğlu ayrıca Baykar’ın da Portekiz ile görüşme halinde olduğunun altını çizdi.

Portekiz, Bayraktar SİHA Meydan ikinci Avrupa ülkesi olacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapmış olduğu açıklamalarda, “Denizcilik alanında Kıymetli olan Portekiz ile bu alanda da işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Baykar ile Portekiz ortasında görüşmelerin başlamış olduğunu da öğrendim. Hem devletler ortasında hem de Özel kesim ortasında münasebetleri geliştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Şayet Portekiz, Baykar’ın Bayraktar SİHA sistemlerini alırsa Polonya’dan sonra bu sistemlere sahip olan ikinci Avrupa ülkesi olacak. Bununla Birlikte Türkiye ile Portekiz ortasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolara yaklaştığı bildirildi. Türkiye’nin Portekiz’e yatırımları 1,6 milyar euro’ya ulaşırken Portekiz’in Türkiye yatırımları ise 764 milyon euro’ya yükselmiş durumda.

Bilindiği üzere 2021 yılında Polonya, Türkiye’den 24 adet Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçlarını (SİHA) alacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz ekim ayın da ise 6 adet Bayraktar TB2, Polonya’ya teslim edilmişti. Bu mutabakatın boyutu ise 270 milyon dolar. ek olarak Bayraktar TB2 satışları ise 2023’e süratli bir başlangıç yapmıştı. Baykar tarafından yapılan açıklamaya nazaran Kuveyt ile 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 SİHA mutabakatı imzalanmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir