Intel, tarihi kayıplara rağmen AMD’ye kaptırdığı pazar payını geri alacağından emin

Anakart Driverları, Donanım Oca 30, 2023 Yorum Yok
2022 yılı Intel’in nihayet yıllarda yaşadığı en Aka kâr kayıplarına sahne oldu. Öte yandan var pazar hisseleri olayın ciddiyeti ve büyüklüğünü biraz gölgeliyor Lakin uzmanlar, firmanın içinden geçtiği durumu “Intel’in tarihi çöküşü” olarak nitelendiriyor.

Finansal tablolar Intel için düzgün görünmüyor

Öncelikle Ufak bir hatırlatma ile başlayalım. Intel’in 2022’nin nihayet çeyreğine ve tam yılına ilişkin finansal sonuçlarında neredeyse bütün oklar aşağı istikametli. Firma nihayet çeyrekte 661 milyon dolar zarar açıklarken 2022 yılının tamamında yüzde 60 düşüş (2021 – 19,9 milyar dolar) ile birlikte 8 milyar dolar kâr elde ettiğini bildirdi. Hatta Intel, düşüşün 2023’ün birinci çeyreğinde de yüksek olacağını varsayım ediyor. Bununla Birlikte Intel, hala daha pazar hissesi bakımından Fazla önde olsa da piyasa kıymeti bakımından AMD’nin gerisine düşmüş durumda.

Intel, gelirini artırmak için 2023 yılından başlayarak 2025 yılına kadar devam edecek olan 8-10 milyarlık bir tasarruf elde etmeyi planlıyor. Intel’in maliyetleri azaltma planı, işten çıkarmalara ve anne Amel odakları dışındaki piyasalardan çekilmesine yahut oralardaki varlığını azaltmasına neden olabilir.

Öte yandan kesim çapında bilgisayar satışları genel olarak yüzde 30 oranında düşüş gördü lakin Intel’in Biricik sorunu Kötü piyasa şartları değil. AMD’nin de kuvvetli rekabeti burada tesirli oldu. Örneğin, Intel’in bilgisayar ve sunucu payı 2017 yılında yüzde 90 civarlarındayken şu anda yüzde 70’e düşmüş durumda. Bir de Intel kadar Fazla çip üreten TSMC var. Önümüzdeki yıllarda Nvidia, Apple ve hatta Amazon üzere şirketlerin işlemci pazarına girmesiyle işler daha da ilginçleşecek.

Intel, AMD’ye karşı kaybettiklerini Geri kazanacağından emin

Buna Karşın Intel’in İcra Şurası Lideri Pat Gelsinger’in bir konferans görüşmesinde sırasında yatırımcılara söylediği “Pay kaybettik, ivme kaybettik. Bunun bu Yıl istikrara kavuşacağını düşünüyoruz” tabirleri değerli. Intel, bir formda kaybettiği pasta dilimlerini Geri alacağından emin. Öte yandan Intel’in Fazla sıkışık ve Çok ölçüdeki envanter ile uğraşması gerekiyor. Bu, başlı başına uzun bir yol. Lakin bütün bunlarla Birlikte Intel, şirketin birinci yonga dizaynını sahip olan yeni nesil Meteor Lake işlemcilerini bu Yıl içinde piyasaya sürmeyi düşünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir