ChatGPT’ye ödev yaptıranlar dikkat: Yapay zekanın yazdığı metinleri tanıyan uygulama çıktı

Yazılım Oca 11, 2023 Yorum Yok
ChatGPT sohbet botuyla uğraşta yeni bir kademeye geçildi. Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi öğrencisi olan Edward Tian, metnin bir insan tarafından mı yoksa yapay zeka tarafından mı yazıldığını belirleyen bir uygulama geliştirdi.

ABD’li Talebe GPTZero ismini verdiği uygulamayı yeni Yıl tatilinde yaptığını söylüyor. İnsanların makul bir metnin muharriri hakkındaki gerçeği bilme hakkı olduğunu düşünen Tian, tasarladığı uygulama ile ChatGPT kaynaklı intihalin tespit edilmesine Yardımcı olacak.

Yoğun İlgi nedeniyle çöktü

GPTZero o kadar Aka İlgi gördü ki yüksek trafik nedeniyle uygulamaya erişim zorlaştı. Halka Aleni sürümü bir haftada 10 binlerce kişi tarafından denendi. Laf konusu araca hem gptzero.me adresinden hem de Streamlit üzerinden erişmek mümkün.

GPTZero “insan” metninin karakteristiği olan iki göstergeyi dikkate alıyor. Bunlardan birincisi metnin karmaşıklığı, Öteki ise cümlelerin kopukluğu. Metni bu kriterlere nazaran değerlendiren uygulama müellifin Yapay zeka mı yoksa insan mı olduğunu söyleyebiliyor. Geliştiricisinin de kabul ettiği üzere GPTZero şu anda %100 doğruluk garantisi vermiyor, fakat dil modelini geliştirmek için çalışmaların devam ettiğini belirtelim.

OpenAI’nin 30 Kasım 2022‘de ChatGPT’yi halka açmasından bu yana Özellikle akademik intihal ile ilgili telaşlar arttı. Öğrenciler nihayet derece başarılı sonuçlar veren sohbet robotunu ödem imalinde kullanmaya başladı. Hatta o denli ki ABD’deki kimi okullarda ChatGPT’ye erişim yasaklandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir