ChatGPT’ye artan talep Nvidia’ya ilaç gibi gelecek

Yazılım Mar 01, 2023 Yorum Yok
Başta ChatGPT olmak üzere benzeri Yapay zeka sistemleri Aka bir süreç gücünü Gerekli kılıyor. Bu modeller için yüklü ölçüde GPU gücüne gereksinim duyulurken Trendforce’a nazaran Yapay zeka pazarındaki en Aka oyunculardan biri olan Nvidia, talebi karşılamak için ön plana çıkıyor.

Önceki varsayımlar, GPT (Generative Pre-Trained Transformer) modeline Güç sağlayan GPU sayısını 10-20 bin civarında gösteriyordu, fakat yeni modelle OpenAI’nin bundan Fazla daha fazlasını kullanması bekleniyor. Rapora nazaran, ChatGPT’ye Güç verecek nihayet model için beklenen GPU sayısı 30.000, lakin daha da Çok talep görebiliriz üzere görünüyor.

ChatGPT için yaşanan talep patlaması Nvidia için bir nimet

TrendForce’a nazaran 2018 yılında GPT modellerinin eğitiminde kullanılan parametre sayısı 120 milyon düzeyindeydi. Bu sayı 2020 yılında 180 milyar üzere devasa bir düzeye ulaşmış durumda. TrendForce paylaştığı raporda “GPT modelinin eğitim datalarını işlemek için muhtaçlık duyduğu GPU sayısı 2020’de 20.000’e ulaştı. Gelecekte, GPT modelinin (veya ChatGPT) ticarileştirilmesi için muhtaçlık duyulacak GPU sayısının 30.000’in üzerine çıkacağı kestirim ediliyor.” diyor.
Belirtilenlere nazaran şu anda Yapay zeka için en Fazla Nvidia’nın A100 GPU’su ve 5 petaFLOPS düzeyinde performans kapasitesi sağlayabilen DGX A100 platformu kullanılıyor. Münasebetiyle Nvidia’ya yönelik AMD yahut Öbür bir firma tarafından kuvvetli bir rakip gelmezse yeşilli kadro Yapay zeka sanayisinin en Aka oyuncusu olmaya devam edecek.

Öte yandan Nvidia CEO’su Jensen Huang, OpenAI’nin ChatGPT aracını hem röportajlar sırasında hem de şirket için toplantılar sırasında birçok Kez övdü. Şirket, aniden Fazla uygulamada görüntü ve akış kalitesini düzgünleştirmek için tüketici GPU’larının Yapay zeka hünerini kullanan RTX Görüntü Harika Resolution özelliğini kullanıma açtı. Sonuç olarak ekran kartı satışlarının Önemli düşüşler yaşadığı bu devirde ChatGPT için yaşanan talep patlaması Nvidia için Aka bir nimet olacak üzere duruyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir