ChatGPT’nin yaratıcısı konuştu: Korkutucu yapay zeka araçları uzakta değil

Yazılım Şub 20, 2023 Yorum Yok
Yapay zekadaki (AI) hızlanan ilerlemenin ışığında OpenAI CEO‘su ve ChatGPT‘nin yaratıcısı Sam Altman, AI araçlarının sıhhat hizmetleri üzere Kıymetli alanlarda daha Çok üretkenlik elde etmemize nasıl Yardımcı olabileceğini el feneriyle aydınlatıyor. Lakin Sam Altman, ChatGPT gibisi Yapay zeka araçlarının çabukla uyarlanmasının tehlikeli ve verimsiz olabileceğinin de altını çiziyor.

“Korkutucu Yapay zeka uzakta değil”

Uzun bir Twitter dizisinde, “potansiyel olarak korkutucu” AI araçlarının bizden Fazla uzakta olmadığı konusunda bir İkaz yayınlayan Sam Altman, kurumlardan bu AI araçlarıyla ne yapılacağına karar vermeleri için düzenlemeler yapılması davetinde bulundu. Hakikaten de bakıldığında Yapay zekalar nezdinde hiçbir ülke yasal olarak Amade değil.

OpenAI CEO’su, insanlığın Yapay zeka ile derinlemesine entegre olmuş bir dünyaya “oldukça hızlı” Ahenk sağlayacağına inanıyor lakin bu Yapay zeka araçlarını “süper hızlı” benimsemek korkutucu bir tecrübe olabilir. “Toplumun bu kadar Aka bir şeye Ahenk sağlamak için vakte muhtaçlığı var” diyen Altman, AI’da kitlesel bir benimseme gerçekleşmeden Evvel düzeltilmesi gereken birtakım problemlerin da olduğuna işaret ediyor.

ChatGPT yaratıcısının altını çizdiği en Aka zorluklardan biri bu tip sistemlerde görülen “ön yargı” konusu. Yalnızca ChatGPT özelinde değil, birçok benzeri sistem eğitildikleri bilgiler ışığında belli bir yargıya sahipmiş üzere görünüyor.

Sam Altman Twitter’da “ChatGPT’nin varsayılan olarak rastgele bir siyasi oluşumun yanında yahut rastgele bir siyasetin karşısında olmasını istemiyoruz” diyor. var AI araçlarının hala “biraz bozuk” olduğunu kabul eden Altman’e nazaran bu yanlışlar, doğruya giden Mecbur bir yol. Çünkü bu tip sistemler sahip oldukları data ve girdiler kadar düzgün. Her gün milyonlarca girdi ile ChatGPT ve gibisi sistemlerin eksiklikleri görülebilir ve bunların ışığında değişiklikler yapılabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir