Tencent, sanal gerçeklik planlarını rafa kaldırıyor

Anakart Driverları, Donanım Şub 20, 2023 Yorum Yok
Metaverse’in tanınan olması ile Birlikte birçok şirket, kullanıcıların toplumsal ağa bağlanmalarını sağlayacak farklı eserler ile karşımıza çıktı. Lakin metaverse’e olan ilginin vakitle azalması, Facebook iç olmak üzere kesimin önde gelen isimlerinde Aka kayıplara neden oldu. Artık bu isimler ortasından Tencent, VR donanım planlarını rafa kaldırıyor.

Tencent VR planlarının fişini çekiyor

Bilmeyenler için Çinli teknoloji devi, VR tabanlı eserler için geçtiğimiz Yıl Özel bir XR kısmı oluşturdu. Bu kısmın ise VR tabanlı donanım, uygulama ve oyunlar ile öne çıkması bekleniyordu. Lakin işler yolunda gitmemiş üzere gözüküyor.

Routers tarafından paylaşılan yeni bir rapora nazaran Tencent, metaverse rekabetinde “hızlı kârlılık elde etmekte zorluklarla karşılaştı” ve uzun müddettir devam eden VR çalışamalarını sonlandırıyor. Daha Yalın bir sözle, rekabetçi bir VR başlığı için gereken yatırımın kâr getirmeyeceğine karar verdi diyebiliriz. Ayrıyeten bu kararın, metaverse için planlanan oyunlar ve oyun dışı uygulamaların eksikliğinden de kaynaklandığı belirtiliyor. 

Hatırlayacak olursak Tencent, yüzük gibisi denetimci konsepti ile karşımıza çıkmıştı. Fakat bu proje de kısa mühlet içerisinde rafa kaldırıldı. Görünüşe nazaran Çinli dev, metaverse için bir müddet daha bekleyecek. Gerçekten mevzuya yakın kaynaklar, şirketin VR ünitesi ile yolları ayırmayacağını söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir