ChatGPT, mahkeme salonlarında kullanılmaya başlandı

Yazılım Şub 07, 2023 Yorum Yok
Yeni bir rapora nazaran Güney Karolina eyaletinin Columbia ilçesinde bir yargıç, mahkeme kararına Yardımcı olması için tanınan Yapay zeka sohbet robotu sistemi olan ChatGPT‘yi kullandı. Bilindiği kadarıyla bir davada birinci kere karar vermek için yapay zeka kullanılıyor.

Yargıç Juan Manuel Padilla Garcia yaptığı açıklamada “Yapay zeka tarafından üretilen bu metinleri iç etmenin gayesi, hiçbir halde hakimin kararının yerine geçmez. Sahiden aradığımız şey, Yapay zeka tarafından sağlanan bilgileri doğruladıktan sonra kararları hazırlamak için harcanan vakti optimize etmek.” Aktarılan bilgilere nazaran davada verilen karar için ChatGPT’den yardım alınmış durumda ve aracın Biricik başına karar vermesi üzere bir durum Laf konusu değil.

ChatGPT, mahkeme kararında kullanıldı

Öte yandan sürdürülen dava ise otistik bir çocuğun tıbbi tedavi için sigorta kapsamına alınması gerekip gerekmediği konusunda bir sıhhat sigortası şirketiyle çıkan uyuşmazlığı içeriyor. Mahkeme dokümanına nazaran, ChatGPT’den bu husus hakkında birtakım bilgiler istenmiş; “Otistik bir çocuk, terapileri için fiyat ödemekten muaf mı?” ve “Anayasa mahkemesi içtihatları benzeri davalarda lehte karar vermiş midir?”

Columbia kanunları mahkeme kararlarında Yapay zekayı kullanmayı yasaklamıyor. Bununla Bir arada potansiyel olarak önyargılı yahut yanlış cevaplar sunduğunu bildiğimiz ChatGPT’nin karar vermede bir kaynak olarak kullanılması ise garip. Aracın geliştiricisi OpenAI bile, sonuçsal karar Eda için ChatGPT’nın kullanılmaması gerektiğini belirtiyor.

Öte yandan hukuk nezdinde işleyişi kolaylaştırmak ve süreci hızlandırmak için Yapay zeka modellerinin daha sık kullanıldığını görmeye başlayacağız. Elbette bu sistemler yaygınlaştıkça, Yapay zeka araçlarının taraflı karar vermesi üzere meselelerin yaşanacağı öngörülüyor. Çünkü bütün bu araçlar internette yahut kitaplarda olan milyonlarca datadan sentezlenerek elde ediliyor. Münasebetiyle kullanılan datalar nihayet derece kıymetli. Bu yüzden ChatGPT olmasa bile gelecekte, yalnızca resmi hukuk ve kanunlarla eğitilmiş Yapay zeka araçları görmemiz mümkün.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir