Teknoloji devlerinden Türkiye’ye destek ve yardım mesajları

Genel Şub 07, 2023 Yorum Yok
Türkiye’de 10 ili derinden etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki sarsıntının tesirleri sürüyor. nihayet yüzyılın en Aka zelzele felaketlerinden biri olarak gösterilen bu iki sarsıntının akabinde Apple, Google, Amazon üzere teknoloji devlerinin CEO’ları dayanak bildirileri yayınladı.

Twitter üzerinden İzah yapan Amazon CEO’su Andy Jassy, “Türkiye ve Etraf bölgelerden Acı haberler geliyor. Battaniye, çadır, ısıtıcı, mama, çocuk bezi, bebek maması ve ilaç üzere bağışlanan yardım eserlerini gereksinim sahiplerine ulaştırmak için Amazon’un lojistik ve dağıtım ağını devreye sokuyoruz.” dedi.

Ayrıca Amazon’un web sitesi üzerinden Türkiye’ye yapılan yardım çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgilendirme yayınlandı. zelzele bölgesine gönderilmek için acil muhtaçlık duyulan materyaller Amazon’un İstanbul’daki deposunda Amade hale getirildi. Çarşamba günü birinci tırların yola çıkması bekleniyor. ihtiyaç duyulan gereçleri ve bölgeleri belirlemek için Lokal kuruluşlar ve AFAD ile Birlikte çalışıldığı Anlatım edildi. ihtiyaç duyulan yardımı sağlamak için Amazon altyapısının, envanterinin ve takımlarının kullanılacağı belirtildi.

Apple CEO’su Tim Cook, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye, Suriye ve yıkıcı sarsıntılardan etkilenen herkesin acısını paylaşıyoruz ve taziyelerimizi gönderiyoruz. Apple, yardım ve kurtarma çalışmalarına bağışta bulunacak” dedi.

Google’ın çatı şirketi Alphabet CEO’su Sundar Pichai ise, “Türkiye ve Suriye’de sarsıntılar sonrası Aka kayıplar yaşayan herkesi düşünüyorum. Sarsıntıdan etkilenenlere acil durum bilgilerini sağlamak için SOS ihtarlarını etkinleştirdik. @Googleorg ve Google çalışanları yardım ve kurtarma çalışmalarına takviye sağlayacak.” dedi.

Razer CEO’su Min-Liang Tan, “Türkiye’deki sarsıntısı duymak Fazla üzücü. Umarım ülkedeki bütün hayranlarımız ve dostlarımız uygun durumdadır.” sözlerini kullanarak paylaşım yaptı.

Twitter ve Tesla CEO’su Elon Muski depremin birinci saatlerinden itibaren bir paylaşım yapmış ve bölgeye uydudan internet erişimi sağlamak için Starlink uydularının bölgeye yönlendirilebileceğini Anlatım etmişti. Türk yetkililerden onay isteyen Elon Musk’ın bu teklifine ret geldi ve Türksat’ın kapasitesinin kâfi olduğu Anlatım edildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir