ChatGPT ile sahte haber üreten kişi tutuklandı

Yazılım May 10, 2023 Yorum Yok
Çinli yetkililer ülkenin kuzeyindeki Gansu eyaletinde bir kişiyi ChatGPT kullanarak Düzmece haber makaleleri yazdığı argümanıyla gözaltına aldı. Bu atılım, Çin’in Yapay zeka hizmetlerinin “yanlış bilgi” dağıtmak için berbata kullanılmasını yasaklayan yeni Yapay zeka tersi yönergeleri kapsamında yapılan birinci tutuklamalardan biri üzere görünüyor.

ChatGPT kullanımı tutuklattı 

Aktarılanlara nazaran Hong soyadıyla tanımlanan kuşkulu, yetkililerin “yanlış bilgi” olduğunu söylediği ölümcül bir şimendifer kazasını anlatan haber makaleleri oluşturmak için OpenAI’ın tanınan sohbet robotu ChatGPT’yi kullanmakla suçlanıyor. Yetkililer Laf konusu haberin birdenbire Çok versiyonunun 20 farklı hesaptan eş vakitli olarak yayınlandığını tespit etti. Bu ortada Düzmece haber Baidu’ya ilişkin blog platformu Baijiahao’da yayınlandı.

Yapılan açıklamada Hong, ChatGPT’yi Düzmece içerikler için kullandığını ve bunu Nakit kazanmak için yaptığını kabul ediyor. Bu ortada Düzmece makaleler kaldırılmadan Evvel 15,000’den Çok kez görüntülenmiş. Öte yandan ChatGPT, Çin’de bir müddettir erişime engelli durumda Ancak VPN teması ile bu kısıtlamalar aşılabiliyor. Çin, Hong’u halk nizamını baltalamak, kamuya Aleni yerlerde düzensizliğe neden olmak üzere geniş bir tanıma sahip olan “kavga çıkarmak ve provokasyon yapmakla” suçlandı. Çin’de bu tip suçlamalar yanlış bilginin yayılması konusunda görülen bir şey. Bununla Birlikte bu kabahatin cezası 5 ila 10 yıla kadar mahpus cezasıyla sonuçlanabiliyor.  

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir