Avrupa, uzayda kullanmak için 432 çekirdekli RISC-V işlemcisi geliştiriyor

Anakart Driverları, Donanım May 10, 2023 Yorum Yok
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Bologna Üniversitesi ve ETH Zürih’teki araştırmacıları bir ortaya getirerek yeni bir chiplet tasarımlı bir RISC-V işlemcisi geliştireceklerini duyurdu. Düzenlen bir konferans esnasında yapılan duyuruda Enlem Ultra Düşük Sıkıntı Platformu (PULP) isimli proje kümesi, Occamy ismi verilen Aleni kaynaklı bir RISC-V silikon Yapay zeka çipi geliştirdi. Occamy, daha Evvel bu hesaplamaları yapmak için gereken süreyi azaltırken verimliliği artırarak yüksek performanslı süreçler yapabilecek.

Yonga dizaynlı 432 çekirdekli RISC-V işlemci

Occamy’nin tasarımı 20 Nisan 2021’den bu yana geliştiriliyor. Geliştirilen çip, Intel tarafından 2011 yılında tasarlanan Sandy Bridge dört çekirdekli çipine misal halde 72mm^2‘lik bir alanda yaklaşık 1 milyar transistöre sahip. Occamy teşebbüsü temelinde ARM ve öbür x86 çip üreticilerden çip satın alma zorunluluğunu azaltmak için Özel CPU’lar geliştiren EuPilot programının bir kesimi pozisyonunda. Bu projenin eşsiz yanı, Occamy’nin dizaynında yeni ve eski teknolojinin kullanılması.

Occamy’nin hafıza kısmında Micron tarafından geliştirilen çift 16 GB HBM2E DRAM bulunuyor ve 2.5D entegrasyon kullanılıyor. ek olarak çipte bulunan kompakt bir 32 bit RISC-V Denetim çipi de bilgileri eşleyip bilgileri Occamy çipindeki yapay zeka çekirdeklerine yönlendiriyor. Bu sayede hesaplamaların daha süratli yapılması planlanıyor.

RISC-V “Occamy” CPU’nun tasarımı, düşük Güç tüketen 12nm GlobalFoundry “GF12LPP” süreci üzerine inşa edilmiş ve daha sonra 65nm edilgen interpozer üzerine yerleştirilmiş durumda. Occamy, iki yonga seti üzerinde 216 adede kadar 32-bit çekirdekli bir RISC-V ISA kullanırken var Yekün çekirdek sayısı ise 432 adet. Occamy yongasının performansı, FP64’te 0,768 TFLOPs, FP32’de 1,536 TFLOPs, FP16’da 3,072 TFLOPs ve FP8 hassasiyetinde 6,144 TFLOPs bedellerine ulaşabiliyor. Occamy RISC-V yongası hakkında yılın ilerleyen periyotlarda daha Çok bilginin açıklanması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir