Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yazılım
  4. »
  5. Bu yapay zeka süper bilgisayarında yemek tabağı boyutunda işlemci var!

Bu yapay zeka süper bilgisayarında yemek tabağı boyutunda işlemci var!

admin admin -
109 0
Bu hafta içerisinde Cerebras Systems derin öğrenme için 13,5 milyon çekirdekli Andromeda Yapay zeka üstün bilgisayarını tanıttı. Cerebras’a nazaran Andromeda, 16 bit yarı hassasiyette apansız Çok 1 exaflop (saniyede 1 kentilyon işlem) Yapay zeka hesaplama gücü sağlıyor.

Andromeda üstün bilgisayarı temelinde birbirine bağlanmış 16 adet Cerebras C-2 kümesiyle inşa edilmiş durumda. Her CS-2 bünyesinde 8,5 inç boyutunda ve 850.000 çekirdeğe sahip 2.6 trilyon transistör içeren Wafer Scale Engine çipini (WSE 2) içeriyor.

Tabak boyutunda işlemci

Cerebras, Andromeda’yı California, Santa Clara’daki bir bilgi merkezinde 35 milyon dolara inşa etmiş durumda. Aka lisan modellerinin eğitimi ve karmaşık Yapay zeka temelli akademik ve ticari işlemciler için bu sistem kullanılacak. Cerebras basın açıklamasında “Andromeda, GPT-3, GPT-J ve GPT-NeoX iç olmak üzere GPT sınıfı Aka lisan modellerinde Yalın bilgi paralelliği yoluyla harikaya yakın ölçeklendirme sağlıyor” diye belirtiyor.
Cerebras’a nazaran “Mükemmele yakın ölçeklendirme” sözü, Cerebras Andromeda‘ya daha Çok CS-2 bilgisayar ünitesi ekledikçe, hudut ağlarındaki eğitim müddetinin “mükemmele yakın oranda” azaldığı manasına geliyor. Tipik olarak, GPU tabanlı sistemleri Temel Meydan sistemlerde ünite sayısı artıkça getirinin de azaldığı görülmekte. Lakin Cerebras, muhteşem bilgisayarının GPU tabanlı sistemlerin yapamadığı misyonları gerçekleştirebileceğini sav ediyor. misal vermek gerekirse, Andromeda’nın, GPT-J’de 2,5 milyar ve 25 milyar parametrede, uzun sıra boyutlarında harikaya yakın ölçekleme elde edebildi. Lakin birebir işi, 2.000 Nvidia A100 bulunan GPU tabanlı bir sistem “yetersiz bant genişliği” nedeniyle gerçekleştiremedi.

Andromeda’nın diğer muhteşem bilgisayarlara karşı durumu nasıl? Şu anda dünyanın en süratlisi olan Frontier, Oak Ridge Ulusal Laboratuarlarında bulunuyor ve 64 bitlik çift hassasiyette 1.103 exaflop suratında performans gösterebiliyor. Bu bilgisayarın üretimi 600 milyon dolara mal oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir