Bill Gates’ten Elon Musk’a yapay zeka cevabı: Durdurmak sorunları çözmeyecek

Yazılım Nis 04, 2023 Yorum Yok
Elon Musk ve dalın önde gelen yapay zeka uzmanları, OpenAI tarafından daha yeni piyasaya sürülen GPT-4 Yapay zeka modelinden daha kuvvetli modellerin en az 6 ay kadar daha geliştirilmemesi gerektiğini yayınladıkları Aleni mektupla ilan etmişti. Bill Gates ise vermiş olduğu bir röportajda bu fikre katılmadığını ve işe yaramayacağını söyledi.

Gates, Musk ve başkalarıyla birebir fikirde değil

ChatGPT’nin dünya çapında yarattığı tesir ve kullanıcı sayısının süratle artışı başta Tesla, SpaceX ve Twitter CEO’su Elon Musk’ın yansısını çekmişti. Musk, pek Fazla Kez Yapay zekadan korku duyduğunu lisana getirmişti. Geçtiğimiz hafta Musk ve Apple’ın kurucularından Steve Wozniak üzere bölümün Değerli bireyleri ChatGPT üzere yapay zeka araçlarının geliştirilmesine Aralık verilmesi gerektiğini duyurmuştu.

Microsoft’un 10 milyar dolardan Çok yatırım yaptığı OpenAI, çalışmalarına Aralık verip vermeyeceği konusunda bir İzah yapmadı lakin Microsoft’un kurucusu Bill Gates, husus hakkında “Belirli bir kümeden duraklamasını istemenin sıkıntıları çözdüğünü sanmıyorum” sözlerini kullandı. Gates’e nazaran bu araçların Fazla Aka yararları bulunuyor ve yapılması gereken zorlukların belirlenmesi ve aşılması.

Gates ayrıyeten araştırmaların durdurulması çağrısının uygulamada güç olacağını belirterek “Kimin durabileceğini söylediklerini hakikaten anlamıyorum, dünyadaki her ülke durmayı kabul eder mi ve neden durmalı?” formunda açıklamalarına devam etti. Açıkçası Gates nihayet derece yanlışsız bir noktaya değiniyor. OpenAI çalışmalarını durdursa bile öteki şirketler yahut ülkeler duracak mı? Bu tip teknolojilerin gelişimi yamaçtan aşağıya yuvarlanan kar topuna benzeri. Kar topu yuvarlandıkça büyümeye devam eder. ek olarak Gates, kaleme aldığı bir blog yazısında ChatGPT’yi nihayet 40 yılın en Aka teknolojik gelişimi olarak gördüğünü söylemişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir