SpaceX, hipersonik füzeleri izleyecek ilk ABD uydularını yörüngeye fırlattı

Genel Nis 04, 2023 Yorum Yok
Elon Musk’ın sahibi olduğu Özel Uzay şirketi SpaceX, ABD Savunma Bakanlığı’nın çıkarları doğrultusunda 10 adet hipersonik roket izleme uydusunu yörüngeye fırlattı. Uzay Geliştirme Ajansı’na (SDA) ilişkin Tranche 0 uyduları 2 Nisan’da Falcon 9 roketiyle fırlatıldı.

Başlangıçta fırlatmanın 30 Mart‘ta yapılması planlanıyordu fakat SpaceX bunu birkaç gün ertelemek zorunda kaldı. SDA, ABD Savunma Bakanlığı’nın alçak Dünya yörüngesinde daha sürdürülebilir bir uzay mimarisi oluşturmasına Yardımcı olmak maksadıyla 2019’un Mart ayında kuruldu.

Mach 5 suratında füzeleri izleyecek

Uzay Geliştirme Ajansı toplamda 28 Uzay aracını yörüngeye yerleştirmek istiyor. Tranche 0 kümesinin 18 uydudan oluşan ikinci kısmı Haziran ayında yörüngeye gönderilecek. Laf konusu Uzay araçları Lockheed Martin, L3Harris, York ve SpaceX tarafından inşa edilecek.

Uydular Mach 5 (6174 km/s) suratlarında devinim ve hareket yapabilen balistik ve hipersonik füzeleri tespit ve takip edecek. Aktarılan bilgilere göre 2025 mali yılına kadar birinci 28 Uzay aracının geliştirilmesi, fırlatılması ve işletilmesinin Yekün maliyeti 980 milyon doları bulacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir