Bill Gates: ChatGPT, son 40 yılın en büyük teknolojik gelişmesi

Yazılım Mar 22, 2023 Yorum Yok
Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates, OpenAI’ın ChatGPT sohbet botunda kullandığı Yapay zeka lisan modeli GPT’nin (Generative Pre-trained Transformer) 1980 yılından bu yana teknolojideki en Aka gelişme olduğunu söylüyor. 1980’li yıllarda grafiksel kullanıcı arabirimine (GUI) sahip şahsî bilgisayarlar piyasaya çıkmıştı.

Son 40 yılın en Aka gelişmesi

Elbette GUI tabanlı işletim sistemi örneklerine 1980’li yıllardan Evvel de rastlamak Mümkün Ancak genel olarak beşerler bilgisayarlarını komut satırı aracılığıyla kullanıyordu. Gates, “GUI” teknolojisinin üstünde Windows’u inşa etti ve günümüzün yazılım devini yarattı. Gates artık ise, insan çıktısına benzeyen metinler yazabilen ve neredeyse kullanılabilir bilgisayar kodu üretebilen OpenAI’ın GPT modelleri ile benzerlikler görüyor.

Geçen hafta tanıtılan GPT-4’ün en Aka ve kuvvetli birtakım imtihanları yüzde 90’a varan muvaffakiyet yüzdesiyle geçtiği OpenAI tarafından duyurulmuştu. Gates, kaleme aldığı bir blog yazısında bundan bahsederek “Tüm bu tecrübe baş döndürücüydü. Grafiksel kullanıcı arayüzünden bu yana teknolojideki en Kıymetli ilerlemeyi gördüğüme eminim.”  Gates ayrıyeten Yapay zekaya “Çocuğu hasta olan bir babaya ne dersin?” diye sorduklarını  ve Yapay zekanın “çoğumuzun vereceğinden daha uygun olan fikirli bir cevap” yazdığını söyledi.

“Tüm bölümler Yapay zeka etrafında şekillenecek”

Yapay zekanın gelişimini mikroişlemcilerin, şahsî bilgisayarın, internetin ve cep telefonlarının ortaya çıkışı kadar Değerli olduğunu vurgulayan Gates, bu teknolojinin insanların çalışma, öğrenme, seyahat etme, sıhhat hizmeti alma ve birbirleriyle irtibat kurma biçimlerini değiştireceğini söylüyor. bütün bölümlerin Yapay zeka etrafında şekilleneceğine dikkat çeken Gates’e nazaran işletmelerin geleceğini Yapay zekayı ne kadar güzel kullandıkları belirleyecek.

Gates ve Microsoft’un GPT modelini geliştiren OpenAI ile yakın bağları Mevcut diyebiliriz. Microsoft birkaç ay Evvel OpenAI’a 10 milyar dolar yatırım yaptı ve şirketin Yapay zeka yazılımlarını Azure bulut hizmetlerine, Windows‘a, Office programlarına, Bing arama motoruna ve Edge internet tarayıcısına ekledi. Gates ayrıyeten Yapay zeka hakkında konuşan insanların önyargılarını bir kenara bırakmalarını tavsiye ederken hükümetlerin ve hayırseverlerin Yapay zekayı desteklemesi gerektiğini söylüyor. Gates’e nazaran Yapay zeka eğitim ve sıhhat alanında Önemli kazanımlara vesile olabilir fakat devlet dayanağı olmazsa şirketler bu alana Nakit harcamayacak. Gates, yazısını sonunda Yapay zekanın başarabileceklerinin şimdi başında olduğumuzu söylüyor ve şu formda yazısını sonlandırıyor; “Yapay Zeka Çağı, fırsatlar ve sorumluluklarla doludur.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir